Jak być wyspanym rodzicem

Jak być wyspanym rodzicem

Jak być wyspanym rodzicem

Okres bycia młodym rodzicem to niepowtarzalny moment w naszym życiu. Przygotowujemy się do niego przez całą ciążę, a potem okazuje się, że… wszystko jest inaczej, niż zaplanowaliśmy. Spodziewamy się bezsennych nocy, ale do momentu urodzenia się dziecka, jest to tylko hasło. A potem się zaczyna… Jak sobie poradzić? Jak być wyspanym rodzicem? Czy to w ogóle możliwe?

Dlaczego rodzice nie śpią

Maleńkie dzieci przechodzą z bezpiecznego świata wód płodowych do świata pełnego bodźców. Jest to dla nich stresujące. Dodatkowo rozpoczyna się przygoda z mlekiem, pierwszym jedzeniem noworodka. Dziecko potrzebuje czasu, by przystosować się do nowych warunków. Płaczem sygnalizuje większość swoich potrzeb: głód, zmęczenie, niepokój, dyskomfort (np. mokra pieluszka). 

Noworodek nie żyje zgodnie z domowym rytmem dnia. Dla niego noc i dzień są tak samo dobre na posiłek i aktywność. Rodzice zaś, po całodziennym zajmowaniu się dzieckiem lub pracy zawodowej, potrzebują snu do regeneracji. W tej rozgrywce zawsze jednak „wygrywa” noworodek. Przenikliwy płacz dziecka nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jego potrzeby stoją na pierwszym miejscu:)

Jak nauczyć dziecko spać

Maleństwo z każdym tygodniem życia po tej stronie brzucha Mamy, coraz lepiej wyczuwa pory dnia. Jednak minie sporo czasu, zanim ta wiedza ugruntuje się na tyle, by rodzice mogli się naprawdę wyspać.

Warto akcentować pory dnia za pomocą charakterystycznych czynności oraz rytuałów. Pomagają one noworodkom i niemowlętom zrelaksować się i tworzą bezpieczny, powtarzalny rytm. 

Biały i różowy szum wspierają wyciszanie dziecka zarówno przed snem nocnym, jak i przed drzemkami w ciągu dnia. Z czasem ten przyjemny, jednostajny dźwięk zaczyna się kojarzyć z odpoczynkiem. Bywa, że przy szumiącym odgłosie, wraz z maluszkiem zasypia pół rodziny

Jak się wysypiać mając małe dziecko

Wysypianie się przy maleńkim dziecku to ogromne wyzwanie. Ważne jest zaangażowanie całej rodziny, by Mama i Tata mieli szansę na bieżąco uzupełniać deficyt snu.

Pomocne może się okazać spanie na zmianę. Rodzice zmieniają się wtedy w opiece nad niemowlęciem tak, by jedno z nich mogło nieco się wyspać. 

Mamy karmiące piersią często korzystają z tzw. co-sleeping, czyli śpią obok dziecka, dzięki czemu nie muszą wstawać w nocy, by nakarmić maleństwo. Z czasem Mamy dochodzą do takiej wprawy, że karmią pozostając w półśnie, co wpływa korzystnie na ich nocny wypoczynek.

Popularna jest również porada, aby spać wtedy, gdy śpi dziecko. Dotyczy to głównie drzemek w ciągu dnia. W praktyce często Mamom trudno jest wygospodarować ten czas na własny odpoczynek. Warto jednak zadbać o siebie i choć raz na kilka dni zdrzemnąć się obok maleństwa.

Misie, które wspierają Rodziców

Szumisie to trzy rodziny pluszowych, szumiących misiów. Słodziaki, Lulusie i Bystrzaki mają szumiące serca, które generują pięć rodzajów szumu: biały szum, różowy szum, odgłos padającego deszczu, szumu morza i bicia serca.  

Dźwięki te pozytywnie wpływają na nastrój maleństwa. Pomagają mu się zrelaksować i spokojnie zasnąć.  Poprawiają również jakość snu Dziecka, dzięki czemu Rodzice będą mogli lepiej się wyspać.

Szumisie są sterowane za pomocą aplikacji oraz ręcznie. Jeśli  wybierzemy opcję czujnika snu, możemy być pewni, że gdy dziecko zapłacze, otrzymamy powiadomienie w aplikacji, zaś Szumiś wznowi szumienie i pomoże maluszkowi ponownie zasnąć. 

Na zdjęciu: www.instagram.com/anacrumb/