Wyspana Mama #4: Brak snu pogarsza jakość pracy

Wyspana Mama #4: Brak snu pogarsza jakość pracy

Wyspana Mama #4: Brak snu pogarsza jakość pracy

Współczesny świat nie daje nam taryfy ulgowej. Projekty gonią projekty, liczą się zarówno kreatywne pomysły, jak i efekty. Mamy małych dzieci swoje zaangażowanie muszą pomnożyć, by dać z siebie wszystko zarówno w pracy, jak i w domu. Kiedy czują odpływ sił, wspomagają się zdrową dietą i suplementami. Często zapominają jednak o jeszcze jednym równie ważnym czynniku…

Najłatwiej zrezygnować ze snu

Młodym Mamom wiecznie brakuje czasu. Każdego dnia zdarza się, że z czymś nie zdążą. Marzą o tym, by doba mogła mieć 48 godzin. Czują wyrzuty sumienia, gdy odkładają pracę, by zająć się dzieckiem. Czują je również, gdy poświęcają dziecku mniej czasu, by móc pracować…

Jedyny czas, który udaje się zyskać, to czas przeznaczony na sen. Mamy rezygnują z wypoczynku, by sprostać wyzwaniom, które stawia przed nimi codzienność.

Niestety, efekt bywa odwrotny do zamierzonego.

Jakość snu

Nowoczesne technologie oferują mnóstwo rozwiązań, które ułatwiają nam życie. Przyspieszają procesy, tworzą udogodnienia, dzięki którym możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu.

Mają jednak spory wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Jeśli korzystamy z komputera czy smartfona przez wiele godzin w ciągu dnia oraz do późnych godzin nocnych, możemy mieć problemy z zaśnięciem. Dodatkowo, jakość naszego snu będzie gorsza i nie będziemy się efektywnie regenerować.

Jakość pracy

Jeśli śpimy zbyt krótko, a jakość naszego snu jest pogorszona, może się okazać, że cierpimy z powodu przewlekłego przemęczenia. Badania dowodzą, że niewyspany mózg pracuje wolniej i o wiele mniej efektywnie. 

Nie możemy się skupić, tracimy cierpliwość, nasza kreatywność spada znacząco. Każda czynność trwa o wiele dłużej niż zwykle. Popełniamy więcej błędów. Wykonujemy czynności automatycznie, nie poświęcamy im uwagi.

Mniej nie znaczy gorzej

Młode Mamy pragną podołać wszystkim oczekiwaniom. Najważniejsze jest jednak, aby zapewniły sobie najlepsze warunki do funkcjonowania na co dzień. Jednym z tych warunków jest zdrowy, odpowiednio długi sen.

Warto zastanowić się nad priorytetami, zostawić te najważniejsze, a resztę wykreślić z listy. Wyspana Mama zrobi więcej rzeczy w krótszym czasie. Będzie bardziej zrelaksowana i szczęśliwa, a to bardzo pozytywnie wpływa na dziecko.

Koncentracja w szumie

Dobry jakościowo sen trwający 7-9 godzin będzie nas regenerował i wspierał w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Młodzi Rodzice często nie są w stanie przespać całej nocy bez pobudek. Mogą jednak korzystać z różnych metod umożliwiających wysypianie się obojga, np. spanie na zmianę. 

Warto również czasem pożyczyć od swojego maleństwa Szumisia ;) Dlaczego? Ponieważ biały i różowy szum generowane przez Szumisia, sprzyjają koncentracji podczas pracy oraz wspierają spokojny, niezakłócony sen. Niektórzy Rodzice doskonale zasypiają podczas usypiania dzieci, gdy towarzyszy im kojący odgłos szumiącego misia;)

A jeśli okaże się, że biały szum lub odgłos deszczu stał się dla Was nieodzownym elementem np. efektywnej pracy, oddajcie dziecku jego ukochanego Szumisia i kupcie sobie Szumisia Mini. Ma tylko 15 cm i zmieści się w każdej torbie