Jak oduczyć psa szczekania ?

Jak oduczyć psa szczekania ?

Jak oduczyć psa szczekania? Sprawdzone porady

Twój pies szczeka nieustannie, kiedy wychodzisz z domu? Nadmiernym szczekaniem nęka sąsiadów? Jesteś zaniepokojony zachowaniem Twojego psa? Mamy sprawdzone rady, jak oduczyć psa szczekania w domu! Zobacz jak przeprowadzić domowe szkolenie psa.

Pies w domu - wielka rewolucja

Pojawienie się psa w domu to prawdziwa rewolucja dla wszystkich domowników! Ale to także zupełnie nowa sytuacja dla szczeniaka, który - bez względu na rasy psów - może różnie zareagować na tak wielką zmianę. Jednym ze sposobów radzenia sobie psiaków, kiedy zaburzone jest ich poczucie bezpieczeństwa, jest ciągłe szczekanie.

Najczęściej problem ze szczekaniem psa pojawia się, kiedy czworonogi zostają same w domu. Zaczynają wtedy czuć się niepewnie, samotnie i  bronić się nadmiernym szczekaniem. Potrafią ujadać przez wiele godzin, co może być niezmiernie uciążliwe dla sąsiadów. Ale takie zachowanie psa może być także niebezpieczne dla jego zdrowia! Intensywne i długie szczekanie psa może doprowadzić do chorób gardła i krtani a nieleczone mieć poważne konsekwencje. 

Szczekanie psa to jednak nie tylko reakcja na samotność czy nudę. Powodów problemów z zachowaniem psa może być dużo więcej. To bardzo ważne, żeby przeanalizować z jakiego powodu zmieniło się naturalne zachowanie psa - dlaczego nagle szczeka na ludzi czy ujada, kiedy słyszy dzwonek do drzwi. 

Dlaczego psy szczekają, kiedy są same w domu?

Dom powinien być dla każdego czworonoga bezpiecznym miejscem. Takim, w którym czuje się dobrze, swobodnie, ma spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zarówno wtedy, kiedy jest w nim razem z domownikami, jak i w sytuacji, gdy zostaje sam w domu. Jeśli Twój pies zacznie szczekać, kiedy wychodzisz z domu, to znak, że chce nam coś zakomunikować. Warto wówczas dobrze przeanalizować, co nasz pupil chce przekazać swoim zachowaniem - to może być zwyczajnie próba zwrócenia na siebie uwagi, ale także objaw wielu poważniejszych problemów, dolegliwości, ostrzeżeniem czy nawet groźbą. 

Kiedy zaczynasz analizować, co stało się z zachowaniem psa, zacznij od zastanowienia się, czy zaspokajasz na co dzień jego naturalne potrzeby - począwszy od właściwej diety poprzez odpowiedni czas aktywności fizycznej, stymulacji umysłowej, aż po poczucie bezpieczeństwa, budowanie więzi i podejście do szkolenia psa i jego wychowania. 

Przeanalizuj naturalne zachowania pupila, zobacz w jakich sytuacjach próbuje zwrócić na siebie uwagę, kiedy szczeka na ludzi a kiedy jest spokojny i szczęśliwy. Zadbaj także - na ile to możliwe - o stały rytm dnia, o powtarzające się rytuały, które pomogą wzmocnić w nim poczucie bezpieczeństwa

Nadmierne szczekanie psa - inne sytuacje

Wydaje nam się, że to naturalne zachowanie, kiedy pies szczeka na widok obcych ludzi w domu. Włącza mu się syndrom "obrony rodziny" i "obrony domu". Ale sytuacja komplikuje się, kiedy nasz pies szczeka w reakcji na sytuacje czy dźwięki z codziennego życia domowników. Kiedy pies nadmiernie szczeka, gdy usłyszy dźwięk telefonu, domofonu, czy domowych sprzętów, staje się to uciążliwe dla wszystkich domowników. Ale to także niekomfortowa i niebezpieczna sytuacja dla czworonoga, dlatego warto zacząć odpowiednie szkolenie psa.

Komendy „daj głos” - jak pomóc psu w nauce komendy?

Jeśli za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, słyszysz za drzwiami szczekanie psa to najwyższy czas coś z tym zrobić, bo sytuacja jest niekomfortowa zarówno dla czworonogam dla Ciebie jak i dla najbliższych sąsiadów. Kiedy Twój pies ujada za każdym razem, gdy usłyszy dzwonek do drzwi, czas pomóc mu oduczyć się złych nawyków. Najwyższy czas rozpocząć domowe szkolenie psa! 

Jak to zrobić? To nic trudnego, chociaż w nauce komendy niezbędna jest wytrwałość i konsekwencja. Trening powinien trwać około 10-15 minut dziennie aż do momentu, kiedy pupil zacznie reagować na komendy. 

Zacznij od nauki komendy „daj głos”. Chociaż finalnie chcemy oduczyć psa szczekania, musimy najpierw nauczyć psa szczekania na komendę.

Znajdź sytuacje, w której pies zawsze reaguje szczekaniem - np. dzwonek do drzwi. Zadzwoń dzwonkiem lub poproś o to, któregoś z domowników a kiedy pies zacznie szczekać, podchodzimy do niego mówiąc komendę „daj głos” lub „głos”. Jeśli nadal szczeka, nagradzamy go ulubionym smakołykiem. Ważne, żeby wyczuć moment, w którym nagradzamy psa, tak żeby kojarzył go z wykonaniem naszego polecenia. 

Odwróć uwagę psa - komenda „cisza"

Drugi sposób polega na znalezieniu rzeczy - przysmaku, smyczy czy zabawki - które odwrócą uwagę psa od drażliwej sytuacji. Kiedy zaczyna szczekać, pokazujemy wybrany przedmiot, mówiąc komendę „cisza” lub „nie”. Jeśli pies przeniesie swoją uwagę na nas czy przedmiot i przestanie szczekać, wtedy go chwalimy i nagradzamy. 

Komenda "na miejsce" - jak wyszkolić psa

Trzeci sprawdzony sposób na to, jak oduczyć psa szczekania, to nauka komendy „na miejsce”. Zapiętego w smycz, zaprowadź do legowiska. Tam połóż ulubiony przysmak pupila i wypowiedz komendę „na miejsce”. Kiedy poluzujesz smycz a pies podejdzie po swój smakołyk, pochwal go wylewnie. Ćwiczenie powtórz kilka razy w ciągu dnia. Po kilku dniach możesz już zacząć kolejny etap - najpierw wypowiedz komendę „na miejsce” a kiedy pupil podejdzie do legowiska, wtedy możesz go pochwalić i podać mu nagrodę, na którą czeka.

Zadbaj o zdrowie i komfort pupila

Jeśli mimo usilnych prób i konsekwentnego szkolenia psa, nadal nie możesz oduczyć psa szczekania i jesteś zaniepokojony zachowaniem psa, zasięgnij koniecznie porady specjalisty - behawiorysty lub skorzystaj z profesjonalnego szkolenia dla psów. Pamiętaj, że nadmiernie szczekanie psa to nie tylko uciążliwość dla otoczenia, ale dużo poważniejszy problem. Twój pies wysyła Ci w ten sposób sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Może szczeka z samotności, może potrzebuje więcej ruchu, innego jedzenia lub bliższej więzi. Nie bagatelizuj niepokojącego zachowania psa i koniecznie zadbaj o jego komfort i zdrowie.