Czym jest biały i różowy szum?

Czym jest biały i różowy szum?

Czym jest biały i różowy szum?

Czy słyszeliście już o naszych szumisiowych Rodzinach Słodziaków, Bystrzaków i Lulusiów? Każdy z tych dzielnych misiów emituje 5 rodzajów szumu. Dźwięk fal morskich czy padającego deszczu jest dla większości z nas dość oczywisty. Natomiast biały i różowy szum brzmią zagadkowo. Cóż to takiego?

O czym rozmawiają rodzice

Rodzice maleńkich dzieci zdają się mówić tajnym kodem. W ich rozmowach padają słowa „szumieć”, „suszarka”, „okap kuchenny”, w kontekście niezrozumiałym dla pozostałych osób.

Pod tą enigmatyczną wymianą zdań kryje się sedno. Chodzi o jednostajny szum. W magiczny niemal sposób wycisza on i usypia większość noworodków i niemowląt. Strudzonym rodzicom daje zaś chwilę wytchnienia.

Biały i różowy szum

Biały szum to odgłos, którego natężenie jest równomierne w całym emitowanym paśmie. Nie ma w nim tzw. „pików”, czyli pojedynczych dźwięków o innej wysokości. Jest to mieszanina pełnego spektrum dźwięków odbieranych przez ludzkie ucho.

Podobnie jest z szumem różowym. Gdyby je porównać, szum biały brzmiałby jak syczenie „sssss”, natomiast różowy bardziej jak „ffffff”. Różowy szum jest odbierany jako przyjemniejszy dla ucha.

W praktyce możemy zaobserwować, że biały szum będzie sprzyjał wyciszaniu i zasypianiu. Różowy natomiast korzystnie wpłynie na podtrzymanie spokojnego snu.

Hałasy w brzuchu Mamy

Badania potwierdzają, że szumy z tzw. zrównoważonym widmem, wpływają korzystnie na ludzki system nerwowy. Również w okresie noworodkowym. Biały czy różowy szum brzmią podobnie do dźwięków, które docierają do dziecka w brzuchu Mamy. Tam wcale nie jest cicho! Z jednej strony wody płodowe przenoszą dźwięki ze świata zewnętrznego. Z drugiej – dziecko słyszy jednostajny szum przepływającej krwi pępowinowej czy wód płodowych.

Możecie wykonać eksperyment. Zanurzcie się w wannie pełnej wody lub w basenie. Słyszycie? Dobiegające dźwięki są zniekształcone i przytłumione. Hałasy, rozmowy, muzykę, ruch uliczny odbieramy w tych warunkach w specyficzny sposób.

Za głośno, za cicho!

Moment narodzin wiąże się z dużą zmianą. Szumy i stłumione odgłosy zastępowane są przez ostry hałas świata zewnętrznego. Dla uszu noworodka jest to spore wyzwanie. Podobnie jest z zupełną ciszą. Dlatego wprowadzenie w otoczenie maluszka dźwięku bicia serca czy szumu (białego lub różowego), może zadziałać kojąco. Będzie bowiem przypominać bezpieczne i ciepłe warunki w brzuchu Mamy.

Szumisiowe wsparcie

Niektóre dzieci szybciej ukoi odgłos bicia serca Mamy, inne spokojnie usną przy białym szumie. Mając na uwadze różne potrzeby najmłodszych, wyposażamy każdego Szumisia w pakiet pięciu szumów. Są to: dźwięk fal morskich, padającego deszczu, odgłos bicia serca, biały szum, różowy szum. Wypróbujcie wszystkie i znajdźcie ulubione dźwięki Waszego Maluszka. Nawet jeśli malec ma już za sobą okres noworodkowy, warto zapoznać go z misiem usypiaczem. Na Szumisia nigdy nie jest za późno.