TWÓJ NIEMOWLAK MA PROBLEMY Z ZASYPIANIEM?

TWÓJ NIEMOWLAK MA PROBLEMY Z ZASYPIANIEM?

TWÓJ NIEMOWLAK MA PROBLEMY Z ZASYPIANIEM? POZNAJ SKUTECZNE SPOSOBY NA SPOKOJNY SEN TWOJEGO DZIECKA

Autor: Rita Calderaro-Poczmańska KursNaDziecko.pl

Wielu rodziców bacznie obserwuje swojego niemowlaka w pierwszych tygodniach życia. Większość z nich jest szczególnie zaniepokojona niespokojnym snem maluszka. Kłopoty z zaśnięciem, częste pobudki w ciągu nocy czy krótkie drzemki w dzień to tylko niektóre problemy niemowlaka ze snem. To, ile śpi dziecko zależy od faz jego snu. Czy są zatem jakieś skuteczne metody, które polepszą sen malucha? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Cykl snu u każdej dorosłej osoby dzieli się na dwie fazy: NREM, czyli głęboką oraz REM – aktywną. Te fazy następują po sobie po kolei i są kontynuowane do momentu aż człowiek osiągnie odpowiednią ilość snu. Jeden cykl snu trwa ok. 90-120 minut, przy czym faza głęboka jest 4 razy dłuższa niż faza aktywna.

Fazy snu niemowlaka

Niemowlaki mają inne fazy snu niż starsze dzieci oraz osoby dorosłe. Pomimo, że noworodki śpią przez większą część doby, to ich cykl snu trwa ok. 40-45 minut. U maluszków najpierw występuje faza snu niespokojnego, która trwa 50% całego cyklu, a dopiero potem faza snu głębokiego. U starszych dzieci oraz dorosłych jest odwrotnie. Warte podkreślenia jest, że te proporcje zmieniają się wraz z wiekiem malucha. Ma to związek z dojrzewaniem jego układu nerwowego. W 12 miesiącu życia cykl snu wynosi 60 minut, a faza REM trwa 30% tego czasu w związku z czym dziecko śpi już ok. 12h.

Co ważne, częste pobudki maluszka, na które najczęściej narzekają rodzice, mają kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. W taki sposób niemowlak informuje opiekunów o głodzie, konieczności zmiany pieluchy czy poczuciu zagrożenia. Właśnie dlatego pobudki często następują po 20-30 minutach drzemki. Gdyby faza NREM trwała zbyt długo, organizm maluszka mógłby nie zauważyć niepokojących zmian, co byłoby wręcz niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.  

Jak polepszyć sen niemowlaka?

Przede wszystkim proponuję zastosowanie masażu Shantali – to najtańsze, a zarazem bardzo dobre rozwiązanie. Jest to delikatna technika masowania niemowląt, która pobudza krążenie maluszka, poprawia jego trawienie, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia kondycję skóry oraz wspomaga koordynację mięśniowo-nerwową. Masaż Shantali najlepiej stosować wieczorem, ok. 30 minut przed snem. W taki sposób wyciszysz dziecko i przygotujesz go do zaśnięcia. Masaż Shantali ma jeszcze kilka pozytywów, mianowicie: zwiększysz wydzielanie endorfin, nawiążesz bliską relację z dzieckiem, zwiększysz jego poczucie bezpieczeństwa oraz rozwiniesz wzajemne zaufanie. Pamiętaj, że masaż musi być konkretny. Jeżeli potrzebujesz wskazówek, polecam Ci kontakt z fizjoterapeutą dziecięcym, który pokaże Ci, jak prawidłowo masować maluszka.

Biały szum – co to jest?

Kolejną skuteczną metodą na wydłużenie fazy snu u niemowlaka jest biały szum. To nic innego jak dźwięk suszarki, odkurzacza bądź innego urządzenia AGD. Okazuje się, że domowe sprzęty są bardzo pomocne podczas usypiania dziecka. Biały szum jest monotonnym dźwiękiem, którego natężenie jest emitowane równomiernie w całym paśmie. Jest on skuteczny, gdy maluch nie może zasnąć, ponieważ podobne odgłosy dziecko słyszało jeszcze w brzuszku
u mamy. Biały szum towarzyszył niemowlakom w życiu płodowym, przez co kojarzy im się
z bezpieczeństwem oraz ciepłem. Gdy dziecko słysz ten dźwięk, łatwiej mu się wyciszyć
i spokojnie zasnąć.

Pamiętaj jednak o bardzo ważnej zasadzie – maluch nie może być poddany białemu szumowi przez całą noc. Maksymalny czas ekspozycji dziecka na szum wynosi 30 minut przy maksymalnej głośności 52dB. Dłuższe wystawianie malucha na biały szum może wywołać tzw. szum rzekomy, który zostaje w głowie po wyłączeniu źródła szumu. W konsekwencji może to zaburzyć rozwój mowy dziecka.

A może różowy szum?

Różowy szum jest równie bezpieczny dla malucha jak biały szum. Gdybym miała wskazać istotną różnicę między nimi, to porównałabym je do dźwięku padającego deszczu. Biały szum to odgłos padającego deszczu, gdy stoisz na zewnątrz. Różowy szum bardziej przypomina odgłos padającego deszczu, gdy znajdujesz się w pomieszczeniu, a co za tym idzie jest łagodniejszy, bardziej przytłumiony.

Miś Szumiś – bezpieczny gadżet

Z pomocą rodzicom przychodzą Misie Szumisie, które mają wbudowany biały i różowy szum. To bez wątpienia gadżet must-have. Najbardziej zaawansowane Misie Szumisie są również wyposażone w specjalny czujnik – gdy niemowlę zacznie płakać, urządzenie samo się włączy. Bez wątpienia jest to wielka pomoc dla rodziców, a jednocześnie skuteczny i co najważniejsze bezpieczny gadżet do samodzielnego zasypiania malucha.

 

Rita Calderaro-Poczmańska – rehabilitantka dziecięca, terapeutka integracji SI, twórczyni platformy dla rodziców www.KursNaDziecko.pl