Śpiew mamy pomaga wcześniakom!

Śpiew mamy pomaga wcześniakom!

Śpiew mamy pomaga wcześniakom!

Nowonarodzone maluszki doskonale znają głos swojej mamy. Słyszały go jeszcze w brzuchu, kojarzy im się z bezpieczeństwem, dlatego tak szybko się przy nim uspokajają. Okazuje się, że głos mamy ma jednak dużo większą moc, zwłaszcza dla wcześniaków!

Jak zbadali naukowcy, już od pierwszych chwil po urodzeniu, noworodki są w stanie odróżnić brzmienie głosu swojej mamy od innych nieznanych mu dźwięków i głosów innych kobiet. A to dlatego, że właśnie przy brzmieniu i wibracji mamy rozwijały się podczas ciąży drogi słuchowe dziecka. I na tym wpływ głosu mamy na rozwój malucha absolutnie się nie kończy.

Naukowcy dowiedli, że głos mamy wpływa na rozwój mózgu dziecka już po przyjściu na świat. Ma też duże znaczenie w kształtowaniu umiejętności społecznych maluszka.

To jeszcze nie wszystko! Kilka lat temu naukowcy sprawdzili, jak głos mamy działa na wcześniaki. Wyniki badań są zaskakujące. Okazuje się, że urodzone przedwcześnie maluchy słuchające podczas ssania smoczka nagrań z głosem mamy, szybciej uczyły się jeść i, co za tym idzie, szybciej mogły wyjść ze szpitala do domu. Niesamowite są też wyniki obserwacji wcześniaków słuchających śpiewu swoich mam. Maluszki śpiące przy nagraniach śpiewającej mamy wykazywały „lepsze wzorce zmienności w rytmie serca”, w porównaniu z wcześniakami, którym nikt nie śpiewał!

Wpływ brzmienia mamy nie kończy się w życiu malucha po pierwszych miesiącach. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda sprawdzili, jak na głos mamy reaguje mózg starszych dzieci. Przebadali 24 dzieci w wieku 7-12 lat wychowywanych przez biologiczne matki. Dzieci słuchały na nagraniu słów wypowiadanych przez różne kobiety, w tym ich matki  Aż w ponad 97 proc. przypadków rozpoznały one głos swojej mamy w mniej niż 1 sekundę!

Co w tym czasie działo się w mózgach dzieci? Naukowcy zaobserwowali  większą aktywność mózgu w częściach odpowiedzialnych za odbiór dźwięków, czyli rozpoznawanie głosów i przetwarzanie mowy.

Głos matki pobudzał także inne części mózgu - m.in. ciało migdałowate, które reguluje emocje człowieka.  Jak stwierdzili po badaniu naukowcy, głos matki pozostawia na mózgu dziecku coś w rodzaju „odcisku palca”.

Proponowane produkty