Sapka u noworodka

Sapka u noworodka

Sapka u noworodka - przyczyny, leczenie

Sapka u noworodka - co to jest? To pytanie spędza sen z powiek wielu świeżo upieczonym rodzicom. Ale w większości przypadków to nic groźnego - zwykła przypadłość, która mija w ciągu kilku miesięcy. Nigdy nie należy jednak bagatelizować żadnych dolegliwości u noworodka, bo może się zdarzyć, że to pierwszy objaw poważniejszej choroby.

Wytłumaczymy, czym dokładnie jest sapka niemowlęca, jak ją rozpoznać i leczyć. Sapka u niemowlaka objawy i leczenie.

Co to jest sapka?

Maluszek przychodząc na świat przeżywa prawdziwy szok - wszystko jest zupełnie inne niż w brzuszku mamy, inne dźwięki zapachy, światło. I wszystkiego trzeba uczyć się od nowa - także oddychania. Przez pierwsze tygodnie życia noworodki oddychają wyłącznie nosem. Dlatego nawet najmniejsza niedrożność nosa czy obrzęd błon śluzowych powoduje, że maluszek bardzo męczy się wdychając i wydychając powietrze. Słychać wtedy charakterystyczne sapanie a nawet pochrapywanie. Młodzi rodzice zaczynają się niepokoić i zastanawiać, czy te dźwięki nie zwiastują czegoś groźnego.

 

Sapka to zwykła dolegliwość, która może przydarzyć się noworodkom. I minąć bezpowrotnie po kilku tygodniach. Ale nie warto czekać aż „samo przejdzie”, bo maluszek cierpiący na sapkę męczy się oddychając, przez co jest bardziej marudny, rozdrażniony i może mieć problem z jedzeniem. Można pomóc maluszkowi przez odpowiednią higienę noska i zadbanie o dobre warunki w pokoiku dziecka.

 

Sapka niemowlęca - objawy

Sapka czy katar u noworodka - takie pytanie zadają sobie często młodzi rodzice słysząc pochrapywanie swojego maluszka. Jeśli nie towarzyszy mu wydzielina z nosa, to najpewniej w pomieszczeniu, w którym przebywa maluszek jest za sucho. Błony śluzowe są wysuszone i maluszek zaczyna męczyć się przy wdychaniu powietrza. Sapka u dziecka najczęściej pojawia się w okresie grzewczym. Wart więc zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka - świetnie sprawdzą się tu nawilżacze powietrza. Maluszek będzie mógł spokojniej oddychać, jeść i spać.

Jeśli jednak sapaniu towarzyszy katar czy kaszel, to nie ma na co czekać - trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może okazać się, że sapka i kaszel u noworodka to pierwszy objaw infekcji, a nawet astmy.

Do lekarza trzeba się też wybrać z maluchem, jeśli oprócz sapki u noworodka pojawią się krostki na ciele. To może oznaczać, że maluszek ma na coś alergię i trzeba sprawdzić, co może go uczulać. Lekarz podpowie, jakie produkty wyeliminować z diety mamy w przypadku dzieci karmionych piersią a jeśli maluch je mleko modyfikowane to najpewniej zaproponuje zmianę na inne.

 

Sapka u niemowlaka - leczenie 

Przy leczeniu sapki u noworodka najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie warunki w pomieszczeniach, w których przebywa maluszek, zwłaszcza przez wiele godzin w nocy, podczas snu. Wielu rodziców błędnie uważa, że noworodek musi mieć w domy bardzo ciepło. Tymczasem 22 stopnie C to wystarczająca temperatura nawet dla nowonarodzonego malucha. Zbyt ciepłe powietrze sprawia, że śluzówki maluszka wysuszają się i właśnie wtedy najczęściej pojawia się pochrapywanie czy sapanie czyli sapka niemowlęca.

Jak temu zaradzić? Wystarczy dobrze wietrzyć pomieszczenie, w którym śpi maluszek a jeśli jest małe i suche, zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. To powinno przynieść szybką poprawę u malucha. Dbajmy też o czystość w pokoiku dziecka - regularnie ścierajmy kurze i nie stawiajmy przy maluszku pluszowych zabawek, na których bardzo szybko gromadzi się kurz.

Warto też wdrożyć zawczasu odpowiednią higienę noska noworodka. Przeczyszczajmy nosek dziecka regularnie, nawet jeśli nie leci z niego katar i nie mamy wrażenia, że jest zatkany. Jak nie dopuścimy do tego, żeby nosek maluszka był niedrożny to nie będzie on sapał i męczył się przy oddychaniu.

 

Kiedy mija sapka u noworodka

Sapka u noworodka, kiedy mija - zastanawiają się rodzice, których maluszki cierpią na sapkę niemowlęcą. I nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Jeśli rodzice wdrożą odpowiednią higienę noska malucha i zadbają o komfortowe do oddychania warunki w pokoiku dziecka, to maluch szybciej upora się z sapką. Jeśli okaże się, że żaden sposób nie działa a maluszek jest przebadany i sapka nie jest objawem infekcji czy alergii, to zostaje nam tylko przeczekać sapanie maluszka - sapka u noworodka zanika w kilku pierwszych tygodniach życia.