Różowy szum - zalety, zastosowanie

 Różowy szum - zalety, zastosowanie

Różowy szum - zalety, zastosowanie

Usypianie dzieci przy suszarce czy odkurzaczu powoli odchodzi w przeszłość, ale tylko dlatego, że podobny dźwięk emitują teraz misie! Różowy szum dla niemowląt to wciąż niezawodny sposób na uśpienie maluszka.

Co to jest różowy szum?

Suszarki, odkurzacze czy kuchenne okapy od wielu lat pomagają rodzicom usypiać maluszki. Dziś wiemy już, że to nie żadna „magia” tych domowych urządzeń tak działa na noworodki, ale ich dźwięk, nazywany najczęściej białym szumem. Najprościej tłumacząc, to nic innego jak jednostajny, monotonny szum bez pojedynczych dźwięków o innej wysokości. Różowy szum ma właściwości maskujące inne hałasy i odgłosy z otoczenia - domu, ulicy itp.

W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się jednak różowy szum - zwłaszcza do usypiania dla noworodków i niemowlaków. Czym różni się od białego szumu? Czy jest lepszy do usypiania dzieci?

To bardzo podobne do siebie dźwięki, z tą jedynie różnicą, że w różowym szumie ograniczone są wyższe częstotliwości. Na przykładzie dźwięku padającego deszczu porównanie wygląda tak, że biały szum słyszymy stojąc na deszczu a różowy słuchając padającego deszczu przez okno, w środku domu. Inaczej to obrazując, biały szum brzmi jak syczenie „sssss”, natomiast różowy bardziej jak „ffffff”. Stąd różowy szum jest odbierany jako przyjemniejszy dla ucha choć różnica przy pierwszym odsłuchaniu obu dźwięków jest minimalna.

Nie oznacza to jednak, że szum różowy jest bezpieczniejszy czy lepszy dla dzieci. Niektóre maluszki będą wolały te intensywniejsze dźwięki, inne łagodniejsze. Najważniejsze, żeby nie były zbyt głośne i nie przekraczały bezpiecznych dla ucha norm. 

Różowy szum - korzyści

Od wielu lat naukowcy badają wpływ szumów na nasz system nerwowy i wyniki są bardzo ciekawe. Udowodniono, że szumy z tzw. zrównoważonym widmem (w tym różowy a także biały, brązowy i fioletowy) wpływają korzystnie na ludzki system nerwowy, także w okresie noworodkowym. Szumy sprzyjają wyciszaniu się i zasypianiu. Dzieje się tak dlatego, że maluszki słyszały podobne dźwięki jeszcze w brzuszku mamy. Po urodzeniu kojarzą im się one z bezpiecznym i ciepłym światem, stąd szybciej wyciszają się i tak chętnie przy nich zasypiają.

Badania nad szumem różowym dowiodły dodatkowo, że ma on szczególny wpływ na podtrzymanie spokojnego snu. To jeszcze nie wszystko! Różowy szum pomaga nie tylko głęboko zasnąć, ale też ułatwia przywoływanie informacji z pamięci.

Jak używać różowego szumu przy dziecku?

W ostatnich latach szumiące zabawki robią furorę wśród młodych rodziców. Nic dziwnego, że rodzice noworodków i niemowlaków tak chętnie sięgają po szumiące zabawki. Ułatwiają maluchom zasypianie a rodzicom przynoszą pomoc w trudnych pierwszych miesiącach życia dziecka.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne dla maluszków. Jakie zabawki wybrać? Te atestowane, sprawdzone i spełniające unijne normy głośności dla zabawek.

Wszystkie szumiące misie w kolekcji Szumisie spełniają obostrzenia i ich głośność nie przekracza dozwolonych 60db. To bardzo ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka.

Szumisie emitują aż 5 rodzajów szumu, żeby lepiej dostosować się do maluszków - wśród nich jest właśnie szum różowy a także biały, szum morza, padającego deszczu i wód płodowych z bijącym sercem. Wszystkie dźwięki są bezpieczne dla najmłodszych dzieci.

Przy stosowaniu różowego lub innego szumu przy usypianiu niemowląt należy pamiętać też o tym, żeby dźwięk ten towarzyszył maluszkowi tylko podczas zasypiania - maksymalnie przez 1-1,5 godz.

W czasie aktywności w dzień do dziecka muszą docierać wszystkie dźwięki z otoczenia, żeby prawidłowo się rozwijało. Podczas zasypiania hałasy można zamaskować szumem, ale nie jest on potrzebny później, w głębszej fazie snu.