Płaczące dziecko - jak uspokoić noworodka?

Płaczące dziecko - jak uspokoić noworodka?

Płaczące dziecko - jak uspokoić noworodka?

Płacz dziecka to w pierwszych dniach jego życia jedyna forma komunikacji z rodzicami, jaką zna. Dlatego dobrze się w niego wsłuchajmy, żeby nauczyć się odróżniać dlaczego dziecko płacze i jak uspokoić noworodka.

Kiedy noworodek przychodzi na świat wszystko tutaj jest dla niego nowe i wszystkiego zaczyna się uczyć. Tak jak rodzice w każdej godzinie uczą się swojego maluszka. Czy jest to ich pierwsze czy kolejne dziecko, bo każde jest inne - ma swoje indywidualne potrzeby, zwyczaje i charakter.

Jedną z pierwszych lekcji, jaką musimy odrobić poznając nasze maleństwo to nauka rozróżniania, z jakiego powodu płacze. Czy to oznacza, że dziecko płacze na wiele sposobów? Dokładnie tak! 

Płacz to pierwszy język maluszka, którym porozumiewa się ze światem. I czym szybciej go poznamy, tym szybciej dowiemy się jak uspokoić noworodka kiedy płacze. 

Przyczyny płaczu u dzieci

Przede wszystkim pamiętajmy, że płaczące dziecko to absolutnie nie jest powód do paniki. To zupełnie normalny widok przez pierwsze miesiące życia malucha. A najważniejsze to nauczyć się, jak uspokoić niemowlaka, być przy tym spokojnym i cierpliwym.

Dwumiesięczny noworodek płacze średnio 2 godziny dziennie - głównie wieczorem, kiedy jest już bardzo zmęczony i rozdrażniony. W kolejnych miesiącach życia uczy się radzić sobie z bodźcami z otoczenia i płacze znacznie mniej. Niemowlak około 4 miesiąca życia przepłakuje średnio 1 godzinę dziennie.

To oczywiście statystyki a w rzeczywistości bywa tak, że maluszki potrafią płakać przez wiele godzin a rodzice nie wiedzą jak uspokoić dziecko. Najważniejsze to poznać przyczynę płaczu malucha. A tych może być naprawdę wiele. Zanim zaczniemy się martwić, że nasze maleństwo płacze, bo dzieje się z nim coś poważnego, sprawdźmy czy to przypadkiem nie zwykły sygnał, że maluszek czegoś od nas potrzebuje. Co może oznaczać płacz niemowlaka?

Głód

Najczęściej noworodki płaczą, bo domagają się jedzenia. Pusty brzuszek to największy dramat dla maluszka i z pewności tak głośno da o nim znać, żeby wszyscy wokoło na pewno usłyszeli. Jak uspokoić noworodka płaczącego z głodu? Na wielki głód maluszka jest tylko jedno wyjście - mleko z piersi mamy lub modyfikowane. Kiedy po jedzeniu płacz dziecka ustaje to najlepszy dowód na to, że nic oprócz głodu mu nie dolegało.

Mokra pielucha

Jeśli nie wiesz, jak uspokoić niemowlaka, sprawdź, czy nie trzeba go przewinąć. Niektóre dzieci są wyjątkowo czułe na wilgoć w pieluszce i od razu wpadają w płacz. Wystarczy zdjąć mokrą pieluchę, przetrzeć pupę, posmarować kremem i założyć nową, żeby maluch uspokoił się i przestał płakać.

Ból brzuszka

To już większy płacz, bo poważniejszy problem. Ból brzuszka bardzo męczy maluszki - płaczące dziecko pręży się wtedy, wygina i nie może zasnąć. Jak uspokoić niemowlaka płaczącego z powodu bólu brzuszka?

Powód bólu brzucha maluszka może być błahy. Być może po prostu nie „odbił” po jedzeniu. Warto unieść noworodka do pozycji pionowej, przełożyć przez ramię i odczekać chwilę. Jak uda mu się „odbić” ulga będzie natychmiastowa.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym częściej cierpią na ból brzuszka, bo niektóre nie potrafią jeszcze dobrze jeść z butelki i nałykają się przy tym za dużo powietrza. A dzieciom karmionym piersią czasami szkodzi dieta mamy i brzuszek boli je z powodu alergii pokarmowej. Maluszkom zdarzają się też zaparcia, które też objawiają się bólem brzuszka.

Częstym powodem bólów brzucha i przeraźliwego płaczu u malucha są kolki. Nie wszystkie dzieci dotyka ta dolegliwość i łatwo odróżnić ją od zwyczajnego bólu brzucha. Zazwyczaj rozpoczyna się u maluszków już w pierwszych tygodniach życia i u niektórych ustaje dopiero po zakończeniu 4. Nawet 6 miesięcy. Najczęściej niemowlak cierpiący z powodu kolki zaczyna intensywnie płakać późnym popołudniem lub wieczorem. Przeraźliwie płacze z bólu, pręży się i wygina. Płacz z powodu kolki może trwać codziennie nawet przez kilka godzin.

Jak uspokoić dziecko w takich sytuacjach? W tych przypadkach warto spróbować delikatnego masażu brzuszka lub ciepłej kąpieli. Świetnie sprawdzają się też termoforki z pestkami wiśni. To powinno przynieść maluchowi ulgę.

Za ciepło lub za zimno

Noworodki często płaczą, kiedy są nieodpowiednio ubrane - za lekko lub za grubo. Maluchy nie potrzebują kilku dodatkowych warstw ubranek. Nie trzeba też grubo przykrywać ich kocykami, kiedy są w domu. Jeśli maluszek płacze i zastanawiasz się jak uspokoić dziecko, sprawdź czy nie jest mu za gorąco. Dotknij karku maluszka i zobaczy czy nie jest gorący.

Maluchowi może też być za gorąco, kiedy w pokoju jest za suche powietrze. Przed drzemką czy nocnym koniecznie spaniem przewietrz pokój dziecka, żeby miało do snu świeże powietrze. Warto też rozważyć zakup nawilżacza powietrze, zwłaszcza na zimowe miesiące, kiedy włączone jest ogrzewanie.

Za dużo bodźców

Maluszek w pierwszych miesiącach życia intensywnie uczy się świata, ale nie zawsze daje sobie radę z otaczającymi go bodźcami. Wtedy też często reaguje płaczem. Płaczące dziecko daje nam wtedy znak, że ma problem z wyciszeniem się. To dla nas też ważny sygnał, bo obserwując dziecko, dowiemy się, z czym jeszcze sobie nie radzi i jakie bodźce musimy mu ograniczać.

Potrzeba bliskości

Noworodki uwielbiają tulenie i bliskość. Czasami ich płacz to po prostu wołanie o bliskość. Chcą się przytulić, chcą poczuć ciepło ciała i zapach mamy czy taty, chcą być na rączkach. Wystarczy, że przytulimy maluszka, chwilę pobujamy czy ponosimy i płaczące dziecko zamieni się w słodko śpiącego maluszka.

Płaczące dziecko - rodzaje płaczu u noworodka

Skoro wiemy już, że maluszek płacze, żeby coś nam zakomunikować, to warto nauczyć się, co chce nam powiedzieć płaczące dziecko. Chociaż na początku może nam się wydawać, że maluch po prostu płacze, to okazuje się, że w różnych sytuacjach płacze inaczej. Jak rozpoznać, dlaczego dziecko płacze i jak uspokoić niemowlaka?

Jeśli maluch jest głodny, to jego płacz ma zazwyczaj niższą tonację - nie jest taki rozdzierający i długi. Jeśli noworodek delikatnie sobie kwili najczęściej oznacza to, że chce spać. Rozzłoszczony czymś maluch będzie płakał głośno i intensywnie. Ale najważniejsze, żeby rozpoznać, kiedy dziecko płacze z bólu. Najczęściej taki płacz przypomina pisk o wysokich tonach. Potem jest przerwa i maluch zaczyna kwilić. Jeśli zaobserwujemy, że nasz maluszek tak płaczę - sprawdźmy dobrze, co może mu dolegać. Czy to tylko ból brzuszka, czy może zaczyna się jakaś infekcja i tak niemowlak sygnalizuje nam na przykład ból ucha. Sprawdź przede wszystkim, czy maluch ma gorączkę. Jeśli tak, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Podobnie w sytuacji, kiedy dziecko nie gorączkuje, ale płacz staje się uporczywy i nie ustaje.

Jak uspokoić noworodka - zachowaj spokój

Podstawowa zasada przy płaczącym dziecku to spokój rodzica. Nie znajdziemy sposobu jak uspokoić noworodka, jeśli sami od razu wpadniemy w panikę. Dziecko czuje nasz nastrój i potrzebuje naszego spokoju i opanowania. Czasami tylko to mu wystarczy, żeby poczuć się bezpiecznie, uspokoić i zasnąć.

Zacznijmy od sprawdzenia, czy maluszek ma sucho w pieluszce, jest najedzony i odpowiednio ubrany. To jego podstawowe potrzeby. Jeśli wszystkie są spełnione a maluch nadal płacze, wsłuchajmy się w jego płacz, bo być może daje nam znać, że coś go boli.

Jeśli jednak dziecko płacze i marudzi a my jesteśmy pewni, że nic mu nie dolega, to uzbroimy się w cierpliwość - może nasz maluch ma za sobą dzień pełen przeżyć i bodźców i nie może sobie z nimi poradzić. Nasz spokój, przytulenie czy ukołysanie na pewno mu w tym pomogą. W takich sytuacjach pomocne są też codzienne rytuały. Dlatego warto od pierwszych dni życia dziecka konsekwencje je wdrażać. Stałe wieczorne czynności - kąpanie, karmienie zasypianie o w miarę stałych godzinach. Do tego ulubiona pieluszka, kocyk czy szumiący miś Szumiś. To z pewnością sprawi, że nawet po dniu pełnym nowych przeżyć i bodźców maluszek szybciej wyciszy się i zaśnie.