Szumisie na badaniach, czyli co 82% rodziców* sądzi o białym szumie

Szumisie na badaniach, czyli co 82% rodziców* sądzi o białym szumie

Szumisie na badaniach, czyli co 82% rodziców* sądzi o białym szumie

Korzystanie z pomocy białego i różowego szumu podczas usypiania noworodków i niemowląt stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Historie o dzieciach usypiających wyłącznie przy włączonym odkurzaczu lub okapie krążą wśród rodziny i przyjaciół od dekad. Biały szum usypia dzieci. Co na to badania?

Rodzice pod lupą naukowców

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu postanowili sprawdzić, w jaki sposób Rodzice wykorzystują szumiące urządzenia do uspokajania i usypiania dzieci. Przeprowadzono anonimowe badanie, w którym Rodzice oceniali skuteczność białego szumu generowanego przez urządzenia przeznaczone dla noworodków i niemowląt. 

W czym może pomóc Szumiś

Aż 50% respondentów badania przyznało, że wybrało urządzenie emitujące biały szum, ponieważ inne metody uspokajania i usypiania dziecka zawiodły. W 80% przypadków rodzice próbowali wcześniej śpiewać kołysanki lub puszczać muzykę klasyczną. Niemal 20 % rodziców sięgnęło po urządzenie szumiące tuż po urodzeniu dziecka.

Powyższe dane pokazują, jak często korzystanie z szumiącego misia staje się dla opiekunów ostatnią deską ratunku. Jednocześnie już 1/5 ankietowanych rodziców była przekonana do szumiącego misia od samego początku. 

Czasem Szumiś jest prezentowany Mamie podczas baby shower. Dzięki temu Rodzice są wyposażeni w urządzenie emitujące biały i różowy szum (oraz odgłos padającego deszczu, bicia serca i szumu fal) już od pierwszego dnia życia maleństwa po tej stronie brzucha i mogą sprawdzić jego działanie już w szpitalu czy domu narodzin.

Komu może pomóc Szumiś

Niemal 1/3 rodziców biorących udział w ankiecie, stosowała szumiące urządzenie najbardziej intensywnie w pierwszym półroczu życia dziecka. 

Potwierdza to tezę rozpropagowaną przez Harvey P. Karpa, mówiącą o tzw. czwartym trymestrze, czyli pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Według niej, człowiek rodzi się zbyt wcześnie i nie jest w pełni ukształtowany i gotowy do przebywania w świecie zewnętrznym. 

Układ nerwowy noworodka potrzebuje około trzech miesięcy, by dojrzeć i zaadaptować się w nowych warunkach. Przez ten czas maluch jest nadwrażliwy na bodźce, potrzebuje stałej bliskości Mamy i przez brak zdolności samodzielnego produkowania melatoniny, nie ma ustalonego rytmu dobowego.

Co ciekawe, sporo, bo aż 23,3% Rodziców stosuje szumiącego misia dłużej niż rok. Szumisia można zastosować tak naprawdę w każdym wieku. Zdarza się, że pomaga on wyciszyć się po intensywnym dniu dzieciom w wieku przedszkolnym.

Jak często Rodzice włączają Szumisia

Niemal 25% ankietowanych Rodziców korzysta z szumiącego misia 3 i więcej razy dziennie. 24,1% włącza urządzenie dwa razy dziennie. Można powiedzieć, że biały szum jest istotnym elementem zachowania rytmu dnia dla niemal 50% Rodziców. 

Ponad 28% Rodziców włącza szumiące urządzenie mniej więcej raz dziennie. Szumiś doskonale sprawdza się podczas wieczornego rytuału. Ułatwia wyciszenie dziecka po dniu pełnym wrażeń. Może towarzyszyć mu już podczas relaksującej kąpieli, by wprowadzić malucha w stan przedsennego ukojenia.

Szumiący miś – najlepszy przyjaciel niemowląt

Szumiące urządzenia są umieszczane w łóżeczku dziecka u niemal 50 % ankietowanych. Zaś niemal 40% ustawia szumiące misie na stoliku obok łóżeczka. 

Natężenie szumienia zwykle jest niskie lub średnie, niezależnie od tego, jak daleko od dziecka znajduje się urządzenie.

W takich warunkach dzieci śpią najlepiej. Aż 80% Rodziców potwierdziło pozytywny wpływ szumienia na zachowanie i samopoczucie dziecka. Przy szumiącym misiu dzieci wyciszają się, przestają płakać, spokojnie zasypiają.

Według ponad 94% ankietowanych, korzystanie z urządzenia generującego biały szum nie przyniosło u dzieci negatywnych skutków w postaci zwiększonego lęku, niepokoju, płaczu czy subiektywnego stwierdzenia pogorszenia słuchu.

Podsumowanie

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są zbliżone do wniosków J.A.D. Spencera. Badacz ten, podczas pierwszych badań nad białym szumem w ostatnich dekadach ubiegłego wieku wykazał, że biały szum działa pozytywnie na noworodki i niemowlęta w 80% przypadków.

Opinie Rodziców o szumiących misiach są pozytywne. Szumisie działają! Daje to nadzieję wszystkim tym, którzy wyczerpali już inne metody niesienia wsparcia swoim maleńkim dzieciom w uspokajaniu i usypianiu. *) Według przeprowadzonego badania, 82% ankietowanych poleciłoby uspokajanie dzieci za pomocą urządzeń generujących biały szum.