Ile powinno spać dziecko w danym wieku?

Ile powinno spać dziecko w danym wieku?

Ile powinno spać dziecko w danym wieku?

Kiedy rodzi się dziecko, sen Mamy i Taty schodzi na dalszy plan. Na początku emocje związane z pojawieniem się małego człowieka są tak ogromne, że nie ma czasu ani ochoty na odpoczynek. Ale po kilku tygodniach niewyspani Rodzice zaczynają się zastanawiać: czy ono kiedyś zaśnie na dłużej? Czy my jeszcze kiedykolwiek się wyśpimy?

Jak śpią dzieci

Sen noworodków to przerywana mlecznymi sesjami seria drzemek. Tak maleńkie dzieci nie odróżniają dnia od nocy, dlatego ich nocne pobudki mogą powtarzać się co kilkadziesiąt minut lub co kilka godzin. Nierzadko w tym okresie dziecku dokucza kolka. Jej występowanie zaburza długość i jakość snu maleństwa. Na tym etapie Rodzice również przestają odróżniać dzień od nocy;)

Niemowlęta po ukończeniu 3. miesiąca życia (zwanego czasem „czwartym trymestrem”) zaczynają wydłużać czas nieprzerwanego snu. Powoli kształtuje się rytm dobowy. Do ukończenia 1. roku życia, większość dzieci odbywa trzy drzemki w ciągu dnia. Po pierwszych urodzinach liczba drzemek zmniejsza się do dwóch, a potem do jednej, która może towarzyszyć przedszkolakowi nawet do 5. roku życia.

Sen jest ważny

U najmłodszych sen pełni rolę równie ważną co odżywianie. Odpowiada za rozwój i regenerację mózgu, prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, w tym za wydzielanie hormonu wzrostu oraz za odporność. 

Okazuje się, że niezmiernie ważna jest również pora, o której dzieci zasypiają. Według badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Ohio (USA), optymalną godziną rozpoczęcia nocnego odpoczynku w przypadku dzieci jest 20:00. Późniejsze zasypianie może skutkować nadwagą, a w skrajnych przypadkach nawet otyłością w okresie nastoletnim.

Dzieci, których sen jest odpowiednio długi i głęboki, lepiej się czują, są spokojniejsze, nie mają problemów z koncentracją, przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji. 

Długość snu 

Naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF) opublikowali nowe rekomendacje dotyczące długości snu:

  • Noworodki (0-3 miesiące): 14-17 godzin na dobę;
  • Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin na dobę;
  • Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin na dobę;
  • Przedszkolaki (3-5 lat): 10-13 godzin na dobę;
  • Dzieci starsze (6-13 lat): 9-11 godzin na dobę.

U dzieci do 5. roku życia suma godzin przeznaczonych na sen dzieli się na odpoczynek nocny oraz odpowiednią liczbę drzemek.

Szumisie na lepszy sen

Zastosowanie misia usypiacza doskonale poprawia jakość snu malucha. Biały szum wprowadza nasze maleństwo w stan relaksu, zaś delikatny różowy szum pozwala podtrzymać spokojny, głęboki sen. Dzięki aplikacji na smartfony, można zdalnie regulować tryb pracy Szumisia (np Czujnik Snu), ściszyć lub wzmocnić natężenie szumu, a także wybrać jeden z pięciu rodzajów odgłosów: dźwięk fal morskich, padającego deszczu, odgłos bicia serca, biały szum, różowy szum.