Co potrzebne jest mamie podczas porodu i niezbędne dla dziecka w szpitalu? Pomożemy Ci przygotować wyprawkę do szpitala. Zobacz, co spakować w wyprawce do szpitala dla mamy i sprawdź listę rzeczy z wyprawki do szpitala dla noworodka.
Ostatnie tygodnie przed porodem to niecierpliwe czekanie aż maluszek pojawi się w końcu na świecie. Syndrom wicia gniazda u przyszłej mamy pojawia się nieco wcześniej, więc w domu już wszystko gotowe, łóżeczko czy kącik maluszka czekają na lokatora, ubranka wyprane i pachnące, a rodzice odliczają dni do narodzin swojej pociechy.
Warto zadbać o to, żeby ostatnie dni przed porodem upłynęły w spokoju i już wcześniej przygotować się do spakowania wyprawki do szpitala. Ostatni miesiąc ciąży to dobry czas, żeby zająć się listą rzeczy z wyprawki dla noworodka do szpitala i odpowiednio przygotować też wyprawkę dla mamy do szpitala.
Dlaczego nie czekać z tym do ostatniego tygodnia ciąży? Po pierwsze, nawet przy prawidłowo przebiegającej ciąży, maluszek może pojawić się na świecie przed terminem, więc lepiej za wczasu mieć w domu spakowaną wcześniej walizkę z wyprawką do szpitala dla mamy i dziecka. Zaoszczędzi to rodzicom nerwowego pakowania niezbędnych rzeczy czy szukania potrzebnych dokumentów.
Po drugie, ciężarna w ostatnich dniach przed porodem nie ma już tyle sił, żeby kompletować ubranka dla noworodka do szpitala, chodzić po sklepach z akcesoriami dla maluszków i pakować wyprawkę dla mamy. To naprawdę przyjemna część oczekiwań na malucha, więc warto zająć się tym wtedy, kiedy jesteśmy jeszcze w pełni sił.
Kolejny argument za wcześniejszym zabraniem się za szykowaniem rzeczy z listy wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka jest taki, że wtedy możecie to zrobić we dwoje! Naprawdę warto włączyć przyszłego tatę w pakowanie walizki z wyprawką do szpitala na poród. W pośpiechu i stresie tuż przed porodem, nie będzie nerwowo przeszukiwał torby w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy.
Pakowanie wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka radzimy zacząć od przygotowania teczki z potrzebnymi dokumentami. To w sytuacji nagłego porodu najważniejsze rzeczy! Warto przez całą ciążę trzymać całą dokumentację medyczną w jednej teczce, żeby nic się nie zagubiło. Do walizki z wyprawką do szpitala do porodu zabieramy wtedy całą teczkę. Upewnij się podczas pakowania, że na pewno są w niej poniższe badania - to kluczowe podczas przyjęcia do porodu:
Pamiętaj też koniecznie, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty i NIP pracodawcy.
Wyprawkę do szpitala dla mamy podzielić można na rzeczy potrzebne podczas porodu i te, które przydadzą się już po urodzeniu maluszka. Te pierwsze najlepiej, razem z dokumentami, spakować na wierzchu walizki, żeby po przyjeździe do szpitala szybko je wyciągnąć bez przekopywania walizki.
W wyprawce do szpitala dla mamy pamiętaj też oczywiście o podręcznej kosmetyczne z kosmetykami: pasta i szczoteczka do zębów, żel do kąpieli, szampon, delikatny płyn do higieny intymnej.
Szykowanie wyprawki do szpitala dla noworodka to najprzyjemniejsza część pakowania. To znak, że już za chwilę w tych słodkich ubrankach zobaczymy naszego wyczekiwanego maluszka. Jakie ubranka do szpitala dla noworodka spakować? Co jeszcze przyda się maluchowi po porodzie?
Poniżej lista akcesoriów dla noworodka, które warto naszykować w wyprawce do szpitala.
Oprócz pieluszek i kosmetyków w wyprawce do szpitala dla noworodka równie ważny jest zestaw ubranek dla noworodka do szpitala. To najczęściej tylko kilka dni, ale warto zabezpieczyć się i zabrać więcej ubranek dla noworodka do szpitala.
Na oddziałach położniczych jest zazwyczaj bardzo ciepło, dlatego warto pamiętać, żeby w wyprawce dla noworodka do szpitala nie pakować maluszkowi grubych ubrań. Najlepiej sprawdzają się bawełniane pajace i body. Warto też pomyśleć od razu o spakowaniu ubranek dla noworodka do szpitala, w które ubierzemy maluszka na drogę do domu, po wypisie ze szpitala.
To, w co najlepiej ubrać malucha na czas podróży zależy od pory roku.
W letnie miesiące nowonarodzony maluszek nie potrzebuje na wyjście nic więcej niż ewentualnie okrycia delikatnym kocykiem. Maluch może śmiało wyjść ze szpitala w pajacu lub rampersie, nakryty tylko lekkim kocykiem. Pamiętajmy, że maluchy lubią ciepło, ale nie przegrzanie - kiedy na dworze jest upał zadbajmy o to, żebyśmy sami nie ogrzewali jeszcze dodatkowo malucha ciepłymi ubrankami.
Zimowe miesiące są trudniejsze dla maluchów. Musimy uważać, żeby maluch podczas transportu do domu nie zmarzł i nie przeziębił się. Nie powinien też być zbyt grubo ubrany czy otulony, żeby nie przegrzać się podczas drogi do domu.
Dla maluszka urodzonego zimą świetnie sprawdzą się ciepłe kombinezony i kocyk do nakrycia lub lżejszy kombinezon i specjalny śpiworek do fotelika samochodowego. To bardzo praktyczne i sprawdzone rozwiązanie.