Wyprawka dla noworodka - lista dla mamy
Niektóre przyszłe mamy zaraz po ujrzeniu dwóch kresek na teście ciążowym najchętniej ruszyłyby do sklepu, żeby skompletować wyprawkę dla niemowlaka. Te słodkie ubranka, kocyki i pieluszki… Inne czekają do ostatniego trymestru ciąży i dopiero wtedy myślą nad tym, co kupić dla noworodka. I to właśnie ostatni moment, żeby zabrać się za zakupy. Ostatnie tygodnie ciąży to szybko rosnący brzuszek, spadek sił, coraz większe zmęczenie i stres przed porodem. Warto mieć przygotowaną wcześniej kompletną wyprawkę dla noworodka i mamy, żeby zaoszczędzić sobie dodatkowych nerwów i być gotowym na sytuację, kiedy maluszek postanowi przyjść na świat przed planowanym terminem.
Jak w ogóle zabrać się za kompletowanie wyprawki dla dziecka - to pytanie zadają sobie wszystkie kobiety, które za kilka miesięcy zostaną mamami po raz pierwszy. Pierwsze maleństwo to wielka niewiadoma - co kupić dla noworodka, co trzeba mieć do szpitala, co będzie potrzebne w domu? Wybór w sklepach dla noworodków jest tak olbrzymi, że niedoświadczone przyszłe mamy mogą się w tym wszystkim pogubić. Warto więc przygotować sobie listę z wyprawką dla noworodka i skorzystać z niej przy zakupie rzeczy potrzebnych dla noworodka w domu i w szpitalu. To z pewnością pomoże uniknąć zbędnych zakupów i ułatwi pakowanie walizki do szpitala. To nasza propozycja rzeczy potrzebnych do szpitala:
Wyprawka dla noworodka - lista
W domu dodatkowo przydadzą się:
Zanim maluszek zawita po raz pierwszy w domu, spędzi kilka dni w szpitalu i to właśnie na te pierwsze dni musimy być szczególnie przygotowani. Z pewnością na liście wyprawki niemowlęcej znajdą się artykuły pielęgnacyjne. Wśród nich przede wszystkim oliwka, balsam czy krem do ciała - oczywiście odpowiedni dla wrażliwej skóry noworodka. Do pierwszych kąpieli przyda się też szampon. Kosmetyki muszą być atestowane i bezpieczne od pierwszego dnia życia dziecka.
Zaopatrzyć trzeba się również w delikatny grzebyk i nożyczki lub obcinak do paznokci. Maluszek ma cieniutkie, ale ostre paznokcie i może podrapać sobie delikatną skórę na twarzy.
Od pierwszych dni życia maluszka należy odpowiednio zadbać o jego pielęgnację podczas przewijania. Skóra pod pieluszką jest bardzo delikatna i wrażliwa, więc łatwo ją odparzyć. Jak pielęgnować skórę na pupie malucha? Najważniejsze to pilnować regularnego przewijania noworodka. Przebierając maluszka warto za każdym razem przemyć pupę dziecka ciepłą wodą lub mokrymi chusteczkami - najlepiej z jak największą ilością wody. Na wytartą i suchą pupę nakładamy krem lub maść pod pieluszkę.
Na koniec to, co najważniejsze - pieluszki. Przez pierwsze miesiące maluch zużywa nawet kilkanaście pieluszek dziennie, dlatego warto zastanowić się, na jakie pieluchy chcemy się zdecydować. Czy te najpopularniejsze, jednorazowe czy coraz bardziej modne wśród mam w ostatnich latach pieluchy wielorazowe. Każdy wybór ma swoje plusy i minusy, ale najważniejsze jest, żeby pieluszki były bezpieczne dla noworodka - przebadane i atestowane.
Oprócz pieluszek do przewijania artykułem must have są pieluszki tekstylne. Świetnie sprawdzają się pieluszki bambusowe - są przewiewne, lekkie, mięciutkie i miłe w dotyku. Przydadzą się na ramię do odbijania, do przecierania buzi, pupy czy jako lekkie nakrycie na upalne dni.
Wśród artykułów do przewijania warto pomyśleć jeszcze o przewijaku. Dostępne są tu różne opcje - duże, zintegrowane przewijaki na szafkach, plastikowe przewijaki, które można przekładać - np. Z łóżeczka do łazienki czy lekkie pompowane przewijaki. To, który sprawdzi się najlepiej zależy przede wszystkim od warunków mieszkaniowych.
Zakupy ubranek to zdecydowania najprzyjemniejsza część kompletowania wyprawki dla niemowlaka. Najtrudniejsze to… ograniczyć się w ilości. Prawda jest taka, że niemowlaki rosną bardzo szybko i nie warto gromadzić zbyt wielu ubranek w tym samym rozmiarze - może się okazać, że w niektórych nie zdążyliśmy nawet ubrać naszego malucha.
Przy wyborze ubranek dla noworodka polecamy kierować się przede wszystkim wygodą. Maluszek przez pierwsze tygodnie przede wszystkim je i śpi a w między czasie przebieramy go i zmieniamy pieluszki. Ubranko musi być łatwe do rozpinania, zakładania i zdejmowania i nie krępować ruchów maluszka. Najlepiej sprawdzają się tu bawełniane pajace i body. Potrzebujemy ich kilka - kilkanaście sztuk w jednym rozmiarze, żeby mieć małe zapasy.
Jeśli młodej mamie uda się karmić noworodka piersią, przez pierwsze miesiące nie będą potrzebne żadne produkty do karmienia. Maluchowi w zupełności wystarczy mleko mamy. Ale nie zawsze maluszek radzi sobie z jedzeniem z piersi i potrzebne jest mleko modyfikowane i butelka. Warto więc przed porodem zaopatrzyć się w jedną niewielkiej pojemności butelkę, żeby mieć ją pod ręką, jeśli będzie potrzebne dokarmianie malucha. Wybór mleka modyfikowanego jest bardzo duży - warto dopytać lekarza lub położne, jakie mleko przyjmował maluszek w szpitalu i jeśli dobrze na nie reagował, kontynuować podawanie tego samego mleka.
Po pierwszym tygodniu w domu, noworodek może wybrać się na pierwszy krótki spacer. Co będzie potrzebne do wózeczka? Na liście wyprawki dla dziecka znajdą się na pewno kocyki niemowlęce. Przyda się ich każdemu maluchowi co najmniej kilka. Grubszy na zimowe spacer, czy jako podkładka lub kocyk do przewijania, lżejszy czas drzemki w domu, czy na upalne dni. Dla malucha urodzonego jesienią lub zimą świetnie sprawdzi się też śpiworek do wózka - to bardzo praktyczne rozwiązanie na spacery w zimne dni.
Przyszła mama musi zadbać nie tylko o wyprawkę dla swojego malucha, ale też odpowiednio przygotować swoją torbę do porodu. Warto sprawdzić, czy szpital, w którym planujemy poród ma na swojej stronie internetowej listę artykułów z wyprawki dla noworodka i dla mamy, które trzeba zabrać ze sobą przyjeżdżając na poród. Wiele placówek umieszcza takie listy, żeby uniknąć zamieszania i ułatwić przyszłym mamom pakowanie. Na liście na pewno znajdzie się koszula do porodu i dodatkowa po porodzie, lekki szlafrok, skarpetki, majtki poporodowe i kosmetyki (wkładki poporodowe, kosmetyki do kąpieli itp.). W sklepach dostępne są też naturalne kosmetyki do pielęgnacji krocza, które przyniosą mamom ulgę w pierwszych dniach po porodzie.