Ile powinno jeść niemowlę?

Ile powinno jeść niemowlę?

Ile powinno jeść niemowlę?

Czy maluch na pewno się najada? Czy karmić go jak tylko zaczyna płakać? A może obudzić, bo nie jadł już kilka godzin? Tak zamartwiają się młodzi rodzice w pierwszych tygodniach życia ich malucha. Wytłumaczymy, jak poradzić sobie z karmieniem noworodka - ile i jak często powinien jeść noworodek.

Pierwszym zmartwieniem młodych rodziców tuż po przyjściu na świat ich maluszka jest to, czy na pewno odpowiednio się najada. Niektóre noworodki spędzają przy piersi mamy długie godziny, ale nie oznacza to wcale, że jedzą bez przerwy. Zdarza się nawet, że w pierwszych dniach życia waga dziecka spada. To jeszcze nie powód do paniki - dziecko wydala z organizmu smółkę i zalegające płyny, nie zjadając jeszcze tak dużo pokarmu, więc waga może nieznacznie spadać.

 

Jak sprawdzić, ile je noworodek? Jeśli po kilku pierwszych dniach waga malucha się ustabilizuje i zacznie rosnąć, to znak, że wszystko jest w porządku i maluch przyjmuje tyle pokarmu, ile mu potrzeba. Bardzo ważne jest, zwłaszcza w przypadku wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową, żeby przez pierwsze tygodnie życia uważnie śledzić przyrost masy ciała malucha. To najlepszy wyznacznik tego, ile zjada noworodek i czy się tym najada. Sprawdzić wagę ciała noworodka można w gabinecie u lekarza pediatry podczas kontroli, u położnej środowiskowej, która odwiedza maluszka w domu lub zaopatrzyć się we własną wagę dla noworodków.

 

Ile powinien jeść noworodek?

Maluszki rodzą się z różnym apetytem i to ile je noworodek zależy od jego potrzeb. Niektóre dzieci od urodzenia mają własny rytm karmienia i budzą się na nie co 2-3 godziny a inne domagają się piersi czy butelki dużo częściej. Dużo zależy też od rodziców - czy spróbują wyrobić maluszkowi rytm karmień czy podążają za jego potrzebami i karmią przy każdym marudzeniu i popłakiwaniu „na żądanie”.

Co ile je noworodek? Pierwsze dni po porodzie to dla malucha czas wielkiej zmiany - muszą nauczyć się wszystkiego, także jedzenia. Ważne jest, żeby w miarę możliwości w ciągu godziny od porodu przystawić maluszka do piersi, żeby wzbudzić laktację u mamy, odruch ssania u maluszka i nawiązać wspólną więź. Niektóre maluchy w pierwszej dobie nie mają jednak dużego apetytu, bo są zmęczone porodem i wielką zmianą. W drugiej dobie nadrabiają za to głód i domagają się pokarmu.

W kolejnych dniach rytm karmienia powinien się powoli stabilizować. Ale są maluszki, które w tym czasie trudno oderwać od piersi mamy czy od butelki i takie, które na kolejne posiłki trzeba rozbudzać.

 

Ilość dzienna posiłków noworodka

Co ile powinien jeść noworodek? Zgodnie z wytycznymi, noworodek w pierwszych tygodniach życia powinien jeść minimum 10 razy na dobę, zjadając jednorazowo około 10 ml mleka. Dotyczy to zarówno karmienia piersią jak i butelką. W kolejnych dniach życia częstotliwość karmienia nieznacznie spada - maluchowi wystarcza już 8 karmień na dobę. Zwiększają się za to porcje, którymi maluszek najada się jednorazowo - w kolejnych dobach maluch powinien zjadać o 10 ml mleka więcej każdego dnia

 

Jak często trzeba karmić noworodka?

Zapotrzebowanie na kalorie zwiększa się u noworodka bardzo szybko. Maluszek, który rozwija się prawidłowo po tygodniu od urodzenia zjada już zdecydowanie większe porcje - już nawet około 70 ml mleka podczas jednego karmienia. W kolejnych dwóch tygodniach maluch najada się dopiero, gdy przyjmie około 100 ml mleka podczas jednego karmienia a pod koniec pierwszego miesiąca życia noworodek potrzebuje już nawet 700 ml mleka na dobę. Jak długo trwa wtedy karmienie? Niektóre noworodki jedzą powoli, przysypiając podczas karmienia a inne bardzo łapczywie, najadają się w kilka minut i zmęczone po wysiłku w mig usypiają. Przyjmuje się jednak, że średnio karmienie trwa około 20 minut.

 

Drugi tydzień życia dziecka to też czas, kiedy stabilizuje się rytm karmień malucha i zaczynamy obserwować, co ile je noworodek - czy najedzony śpi spokojnie przez 3 godziny, czy ma dużo większy apetyt i po godzinie od jedzenia znów domaga się mleka. Jeśli maluszek rozpaczliwie płacze i noszenie czy bujanie nie jest w stanie go utulić, to znaczy że głód jest zbyt silny. Ale czasami warto nie przystawiać maluszka do piersi czy butelki jak tylko zaczyna pomrukiwać, bo może wystarczy mu przytulenie, czy pobujanie, żeby usnął i nie domagał się co chwilę jedzenia. Jedzenie co określony czas to dobry i wygodny nawyk, zwłaszcza dla karmiących mam.

 

Ile powinno jeść niemowlę – tabela

1 doba - posiłek przynajmniej 10 razy dziennie - 100 ml na dobę

1 tydzień - 10 ml dziennie więcej - 60-70 ml na dobę

2 tydzień - posiłek co 3 godziny - 70-80 ml na dobę

3 tydzień - posiłek co 3-4 godziny - 80-90 ml na dobę

4 tydzień - posiłek co 3-4 godziny - 90-100 ml na dobę

 

Jak sprawdzić czy dziecko jest najedzone?

Wiemy ile powinien jeść noworodek i co ile je noworodek według zaleceń lekarzy, ale jak sprawdzić, czy maluch jest najedzony?

W przypadku karmienia piersią sprawa jest dużo prostsza - przygotowujemy maluszkowi odpowiednią ilość mleka modyfikowanego i po karmieniu widzimy, czy zjadł całą porcję. A jak poznać, że noworodek karmiony piersią zjadł odpowiednio dużo? Najlepiej uważnie obserwować malucha - jeśli widzimy, że energicznie ssie i słyszymy jak połyka mleko, to mamy pewność, że właśnie jest w trakcie posiłku. Powinno to potrwać około 10-20 minut a potem maluch sam daje znak, że jego brzuszek jest pełen. Najedzony noworodek odwraca główkę od piersi i słodko zasypia. Laktacja mamy dostosowuje się do potrzeb malucha, więc dodatkowo jeśli po dotknięciu piersi czujemy, że jest ona już miękka to wszystko wskazuje na to, że maluszek jest najedzony.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój maluszek je odpowiednio dużo i prawidłowo przybiera na wadzę,  koniecznie skonsultuj swoje obawy z lekarzem pediatrą.