Biały szum - zalety, zastosowanie

Biały szum  - zalety, zastosowanie

Biały szum- zalety, zastosowanie

Szum suszarki, odkurzacza czy okapu - rodzice noworodków dobrze znają te dźwięki z wieczornych rytuałów usypiania malucha. Te domowe sprzęty emitują tzw. Biały szum, który od wielu lat uznawany jest za pomocny w wyciszeniu się i zasypianiu. Co to za dźwięk i dlaczego dzieci tak bardzo go lubią?

Co to jest biały szum?

Biały szum to nie wytwór producentów AGD, ale dobrze znany w naturze dźwięk. Naukowo można go opisać jako monotonny dźwięk, którego natężenie jest równomierne w całym emitowanym paśmie. Nie ma w nim tzw. „pików”, czyli pojedynczych dźwięków o innej wysokości.

Białym szumem nazywane są dźwięki, które maskują inne odgłosy występujące w otoczeniu - dźwięki w domu, dźwięki miasta, hałasy za oknem itp. Wszyscy dobrze go znamy z wielu domowych urządzeń - wentylatora, suszarki, okapu kuchennego, klimatyzacji czy rozstrojonego radia. Odgłosy tych urządzeń to właśnie białe szumy.

Rodzaje białego szumu

Czasami dźwięki maskujące inne odgłosy odczuwamy bardziej intensywniej, inne głębiej czy jako wyższe dźwięki. Wszystko dlatego, że szumy - w zależności od swojej intensywności i zakresu częstotliwości - możemy podzielić na kilka kolorów. Najpopularniejsze z nich to:

Różowy szum - bardzo zbliżony do białego szumu. Różni się tym, że ograniczone są w nim wyższe częstotliwości. Na przykładzie dźwięku padającego deszczu porównanie wygląda tak, że biały szum słyszymy stojąc na deszczu a różowy słuchając padającego deszcze w domu, za oknem.

Brązowy szum - nie zawiera dźwięków o wysokiej częstotliwości a przy niższych częstotliwościach jest silniejszy i głębszy.

Niebieski szum to biały szum o wysokiej częstotliwości. Przybiera na głośności wraz ze wzrostem częstotliwości, ale wolniej niż fiolety szum.

Fioletowy szum - szybko przybiera na głośności w wyższych zakresach częstotliwości.

Biały szum - korzyści

Rodziców noworodków nie trzeba przekonywać, że maluchy uwielbiają spać przy białym szumie. Kiedyś przy łóżku leżały suszarki czy włączone odkurzacze, dzisiaj maluszkom pomagają zasypiać szumiące misie Szumisie. To skuteczna i dobrze przebadana przez naukowców metoda. Już ponad 30 lat temu brytyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment potwierdzający, że tętno noworodków usypiających przy dźwięku białego szumu spowalnia i zasypiają szybciej niż maluchy ułożone do snu bez dźwięku szumu.

Dlaczego nowonarodzone dzieci tak reagują na ten dźwięk? Bo podobne odgłosy słyszały jeszcze w brzuchu mamy. Szum towarzyszył im w życiu płodowym, dlatego po narodzeniu kojarzy im się z ciepłem i bezpieczeństwem. Dlatego szybciej wyciszają się i spokojnie zasypiają. A spokojny i długi sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju maluszka.

Biały szum - zastosowanie

Ale biały szum pomaga nie tylko niemowlakom. Szumy mają pozytywny wpływ także na sen starszych dzieci i dorosłych. Wspomagają terapię u osób cierpiących na bezsenność. Biały szum zagłusza hałasy z otoczenia, odgłosy zza okna i inne intensywne dźwięki, które mogą utrudniać wyciszenie się i zaśnięcie.

Warto wiedzieć, że szumy działają nie tylko na sen! Według naukowców brązowy szum pomaga też poprawić koncentracje i zwiększyć wydajność w trakcie pracy czy podczas nauki.

Badania potwierdzają także, że biały szum może wzmacniać przyswajanie leksykalne, co oznacza że słuchanie białego szumu może poprawić niektóre aspekty zdolności poznawczych u osób z problemami ze skupieniem uwagi i koncentracją. Udowodniono nawet, że biały szum ma korzystny i uspokajający wpływ na dzieci z autyzmem i ADHD.

Jak stosować biały szum? Przede wszystkim tak, żeby był bezpieczny dla słuchu i mózgu. Zgodnie z normami bezpieczeństwa dla zabawek, poziom dźwięku w urządzeniach dla dzieci nie powinien przekraczać 60 db. Atestowane, sprawdzone i bezpieczne są wszystkie szumiące misie z kolekcji Szumisie.

Wszystkie Szumisie emitują aż 5 rodzajów szumu, żeby lepiej dostosować się do maluszków - szum biały, różowy, szum morza, padającego deszczu i wód płodowych z bijącym sercem. Wszystkie są bezpieczne dla najmłodszych dzieci.

Pamiętajmy jednak, żeby w przypadku maluchów szum stosować na czas zasypiania - maksymalnie przez 1-1,5 godziny.

W przypadku stosowania szumu jako metod terapeutycznych u starszych dzieci i dorosłych, polecamy konsultacje z lekarzem o odpowiedniej specjalizacji.