Wyspana Mama #5: Brak snu wpływa negatywnie na zdrowie i relacje

Wyspana Mama #5: Brak snu wpływa negatywnie na zdrowie i relacje

Wyspana Mama #5: Brak snu wpływa negatywnie na zdrowie i relacje

Mama to firma wielobranżowa i mózg elektronowy w jednym. Każdego dnia rozwiązuje masę problemów, gasi pożary, jest kopalnią pomysłów i najlepiej orientuje się w domowym grafiku. Współczesna kobieta stawia sobie ambitne cele na polu zawodowym oraz rodzinnym. Nie ma czasu zwolnić tempa…

Szlachetne zdrowie

Stres i napięcie towarzyszące intensywnemu życiu  w połączeniu z niedostatkiem snu, mogą prowadzić do chorób typu cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, a także depresja.

Kobiety niejednokrotnie poświęcają swoje zdrowie i kondycję, by rodzina mogła sprawnie funkcjonować. Nie dosypiają, biorą na siebie zbyt wiele obowiązków. Działają wielozadaniowo, przez co ich mózgi wymagają odpowiednio większej dawki snu, by móc się efektywnie regenerować. Wszystko działa bez zarzutu, dopóki Mama jest zdrowa. Niestety, praca ponad siły zwykle kończy się zdrowotną zapaścią. 

Początkowo zwykle są to zaburzenia koncentracji i nastroju, częste przeziębienia, uczucie ciągłego zmęczenia. Długotrwałe przemęczenie może jednak powodować poważniejsze problemy zdrowotne i doprowadzić nawet do depresji.

Mama nie ma siły

Mamy zawsze „dają radę”. Zarwą noc, ale uszyją strój tygryska na bal przebierańców. Nie będą spały, bo dziecko zachorowało i trzeba czuwać. A rano wstać do pracy. Ale im dłużej pracują ponad swoje siły, im więcej zobowiązań podejmują, tym trudniej jest wywiązać się z każdego z nich w stu procentach. Pojawiają się trudne emocje, frustracja, zniechęcenie. Radość ze spędzanego wspólnie czasu zamienia się w pogoń za realizacją planu.

Rodzina to drużyna

Rodzina to naczynia połączone. Jeśli komuś jest w danym momencie ciężko i ma problemy, wszyscy je odczuwają. Permanentnie niewyspana Mama ma gorszy nastrój, nie ma siły na zabawę, nie ma ochoty na wycieczkę. Jeżeli pojawia się depresja lub inne problemy zdrowotne, wpłyną one na resztę rodziny.

Wsparcie to inwestycja

Warto poszukiwać rozwiązań, które wzmocnią wszystkich członków rodziny w codziennym życiu. Tak, aby każdy czuł wparcie i zrozumienie. Mama potrzebuje więcej snu. Tata może zaoferować, że w ustalone dni przejmie nocne dyżury przy niemowlęciu (Niekoniecznie samotnie. Towarzystwo Szumisia doda mu otuchy, a odgłos padającego deszczu, białego szumu czy bicia serca, z pewnością pomogą Tacie wyciszyć dziecko.) W weekend zaś może zaopiekować się maleństwem rano, by Mama mogła dłużej pospać.

Czasem okazuje się, że wystarczy kilka drobnych modyfikacji, by każdy czuł wsparcie i mógł na bieżąco regenerować siły.