Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka - lista

Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka - lista

Wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka - lista

Co potrzebne jest mamie podczas porodu i niezbędne dla dziecka w szpitalu? Pomożemy Ci przygotować wyprawkę do szpitala. Zobacz, co spakować w wyprawce do szpitala dla mamy i sprawdź listę rzeczy z wyprawki do szpitala dla noworodka.

Ostatnie tygodnie przed porodem to niecierpliwe czekanie aż maluszek pojawi się w końcu na świecie. Syndrom wicia gniazda u przyszłej mamy pojawia się nieco wcześniej, więc w domu już wszystko gotowe, łóżeczko czy kącik maluszka czekają na lokatora, ubranka wyprane i pachnące, a rodzice odliczają dni do narodzin swojej pociechy.

 

Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala?    

Warto zadbać o to, żeby ostatnie dni przed porodem upłynęły w spokoju i już wcześniej przygotować się do spakowania wyprawki do szpitala. Ostatni miesiąc ciąży to dobry czas, żeby zająć się listą rzeczy z wyprawki dla noworodka do szpitala i odpowiednio przygotować też wyprawkę dla mamy do szpitala.

Dlaczego nie czekać z tym do ostatniego tygodnia ciąży? Po pierwsze, nawet przy prawidłowo przebiegającej ciąży, maluszek może pojawić się na świecie przed terminem, więc lepiej za wczasu mieć w domu spakowaną wcześniej walizkę z wyprawką do szpitala dla mamy i dziecka. Zaoszczędzi to rodzicom nerwowego pakowania niezbędnych rzeczy czy szukania potrzebnych dokumentów.

Po drugie, ciężarna w ostatnich dniach przed porodem nie ma już tyle sił, żeby kompletować ubranka dla noworodka do szpitala, chodzić po sklepach z akcesoriami dla maluszków i pakować wyprawkę dla mamy. To naprawdę przyjemna część oczekiwań na malucha, więc warto zająć się tym wtedy, kiedy jesteśmy jeszcze w pełni sił.

Kolejny argument za wcześniejszym zabraniem się za szykowaniem rzeczy z listy wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka jest taki, że wtedy możecie to zrobić we dwoje! Naprawdę warto włączyć przyszłego tatę w pakowanie walizki z wyprawką do szpitala na poród. W pośpiechu i stresie tuż przed porodem, nie będzie nerwowo przeszukiwał torby w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy.

 

Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy - niezbędne dokumenty?

Pakowanie wyprawki do szpitala dla mamy i dziecka radzimy zacząć od przygotowania teczki z potrzebnymi dokumentami. To w sytuacji nagłego porodu najważniejsze rzeczy! Warto przez całą ciążę trzymać całą dokumentację medyczną w jednej teczce, żeby nic się nie zagubiło. Do walizki z wyprawką do szpitala do porodu zabieramy wtedy całą teczkę. Upewnij się podczas pakowania, że na pewno są w niej poniższe badania - to kluczowe podczas przyjęcia do porodu:

 • karta przebiegu ciąży
 • wyniki ostatnich badań krwi i moczu
 • badania potwierdzające grupę krwi matki
 • wyniki posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców (GBS)
 • USG z przebiegu ciąży,
 • wyniki badania na antygen HBs,
 • wyniki testów: WR, HIV,
 • badania, określające poziom anty-Rh (na zlecenie lekarza)
 • badania od specjalisty, jeśli jesteś pod opieką np. Kardiologa, okulisty itp.
 • wypełnioną ankietę dotyczącą planu porodu

Pamiętaj też koniecznie, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty i NIP pracodawcy.

 

Wyprawka do szpitala dla mamy - potrzebne rzeczy

Wyprawkę do szpitala dla mamy podzielić można na rzeczy potrzebne podczas porodu i te, które przydadzą się już po urodzeniu maluszka. Te pierwsze najlepiej, razem z dokumentami, spakować na wierzchu walizki, żeby po przyjeździe do szpitala szybko je wyciągnąć bez przekopywania walizki.

 

Wyprawka do szpitala lista - na czas porodu i pierwsze dni po nim potrzebna będą:

 • wygodne, luźne koszule. Jedna koszula do porodu (najlepiej taka, którą nie szkoda Ci zabrudzić) i jedna lub dwie koszule na kolejne dni - koniecznie rozpinane, wygodne do karmienia
 • Ciepłe skarpety - przydadzą się do porodu, żeby nie marzły stopy
 • Lekki szlafrok - na oddziałach położniczych zazwyczaj jest bardzo ciepło, więc najlepszy będzie delikatny, letni szlafrok.
 • Balsam do ust - mogą pękać przy wysiłku i intensywnym oddychaniu
 • Chłonne podpaski poporodowe lub specjalne pieluchy
 • Majtki poporodowe - najlepiej sprawdzają się te przewiewne, siateczkowe
 • Mokre chusteczki odświeżające
 • Wkładki laktacyjne i biustonosz do karmienia

W wyprawce do szpitala dla mamy pamiętaj też oczywiście o podręcznej kosmetyczne z kosmetykami: pasta i szczoteczka do zębów, żel do kąpieli, szampon, delikatny płyn do higieny intymnej.

 

Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla noworodka?   

Szykowanie wyprawki do szpitala dla noworodka to najprzyjemniejsza część pakowania. To znak, że już za chwilę w tych słodkich ubrankach zobaczymy naszego wyczekiwanego maluszka. Jakie ubranka do szpitala dla noworodka spakować? Co jeszcze przyda się maluchowi po porodzie?

Poniżej lista akcesoriów dla noworodka, które warto naszykować w wyprawce do szpitala.

 

Wyprawka dla noworodka do szpitala - wyprawka dla dziewczynki do szpitala i wyprawka dla chłopca do szpitala:

 • pieluszki jednorazowe - jedna paczka
 • Chusteczki nawilżane do pupy maluszka
 • Krem przeciw odparzeniom
 • Ręcznik
 • Pieluszka bambusowa lub tetrowa do odbijania

Oprócz pieluszek i kosmetyków w wyprawce do szpitala dla noworodka równie ważny jest zestaw ubranek dla noworodka do szpitala. To najczęściej tylko kilka dni, ale warto zabezpieczyć się i zabrać więcej ubranek dla noworodka do szpitala.

Komplet dla noworodka do szpitala - do walizki z wyprawką do szpitala warto spakować:

 • ubranka dla noworodka do szpitala: 3-4 pajace lub śpioszki, 3-4 body
 • rękawiczki niedrapki
 • Czapeczki najlepiej bezszwowe
 • Lekki kocyk lub otulacz
 • Rożek

 

Ubranka do szpitala dla noworodka - wyprawka dla niemowlaka do szpitala

Na oddziałach położniczych jest zazwyczaj bardzo ciepło, dlatego warto pamiętać, żeby w wyprawce dla noworodka do szpitala nie pakować maluszkowi grubych ubrań. Najlepiej sprawdzają się bawełniane pajace i body. Warto też pomyśleć od razu o spakowaniu ubranek dla noworodka do szpitala, w które ubierzemy maluszka na drogę do domu, po wypisie ze szpitala.

To, w co najlepiej ubrać malucha na czas podróży zależy od pory roku.

 

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem

W letnie miesiące nowonarodzony maluszek nie potrzebuje na wyjście nic więcej niż ewentualnie okrycia delikatnym kocykiem. Maluch może śmiało wyjść ze szpitala w pajacu lub rampersie, nakryty tylko lekkim kocykiem. Pamiętajmy, że maluchy lubią ciepło, ale nie przegrzanie - kiedy na dworze jest upał zadbajmy o to, żebyśmy sami nie ogrzewali jeszcze dodatkowo malucha ciepłymi ubrankami.

 

Wyprawka dla noworodka do szpitala zimą

Zimowe miesiące są trudniejsze dla maluchów. Musimy uważać, żeby maluch podczas transportu do domu nie zmarzł i nie przeziębił się. Nie powinien też być zbyt grubo ubrany czy otulony, żeby nie przegrzać się podczas drogi do domu.

Dla maluszka urodzonego zimą świetnie sprawdzą się ciepłe kombinezony i kocyk do nakrycia lub lżejszy kombinezon i specjalny śpiworek do fotelika samochodowego. To bardzo praktyczne i sprawdzone rozwiązanie.