Szum dla niemowląt - jaki wybrać?

 Szum dla niemowląt - jaki wybrać?

Szum dla niemowląt - jaki wybrać?

Szum to niezawodny sposób na utulenie do snu maluszka. Noworodki uwielbiają ten dźwięk a rodzice chętnie korzystają z tej sprawdzonej metody, żeby ich maluch spokojnie spał. Dlaczego szum dla noworodka go usypia, jak to działa i czy to bezpieczny sposób?

Biały szum dla niemowląt - jak w brzuchu mamy

Suszarki, odkurzacze czy inne szumiące domowe sprzęty nie mają żadnej szczególnej mocy usypiania noworodków. Mają za to podobny dźwięk, popularnie nazywany białym szumem. Najprościej mówiąc, to jednostajny, monotonny dźwięk o płaskim widmie. Maskuje inne odgłosy, pozwalając mózgowi odciąć się od otoczenia i wyciszyć.

Dlaczego noworodki tak go lubią? To proste, podobne odgłosy słyszały w brzuszku mamy - szum wód płodowych, dźwięki z otoczenia, rozmowy. Po narodzeniu szum kojarzy im się z ciepłym i bezpiecznym czasem w brzuszku mamy. Dlatego tak szybko uspokajają się przy tym dźwięku, wyciszają i zasypiają.

Szum dla niemowląt - jak działa?

Od wielu lat naukowcy badają wpływ białego szumu na sen. Zespół badaczy z Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie już w latach 90-tych przeprowadzili eksperyment sprawdzający jak działa szum na noworodki. Okazało się, że dzieci które słyszały biały szum zasypiały trzykrotnie szybciej niż te ułożone do dnu bez szumu. Ich tętno szybciej zwalniało, maluszki uspokajały się i odpływały we śnie.

Rodzaje szumów dla noworodka

W zależności od swojej intensywności i zakresu częstotliwości - szumy możemy podzielić na kilka kolorów:

Różowy szum - bardzo zbliżony do białego szumu. Różni się tym, że ograniczone są w nim wyższe częstotliwości. Na przykładzie dźwięku padającego deszczu porównanie wygląda tak, że biały szum słyszymy stojąc na deszczu a różowy słuchając padającego deszcze w domu, za oknem.

Brązowy szum - nie zawiera dźwięków o wysokiej częstotliwości a przy niższych częstotliwościach jest silniejszy i głębszy.

Niebieski szum to biały szum o wysokiej częstotliwości. Przybiera na głośności wraz ze wzrostem częstotliwości, ale wolniej niż fiolety szum.

Fioletowy szum - szybko przybiera na głośności w wyższych zakresach częstotliwości.

Najczęściej stosowanym szumem dla noworodków jest biały szum. To ten dźwięk zbliżony do ulubionej u maluszków suszarki czy odkurzacza. Od kilku lat popularność zdobywa też szum różowy. Jest on nieco delikatniejszy, mniej ostry. Niektóre maluszki wolą te mocniejsze dźwięki, inne szybciej wyciszą się przy łagodniejszych. Najważniejsze jest, żeby szum - bez względu na jego rodzaj - był bezpieczny dla dziecka, czyli puszczany w odpowiedniej głośności.

Czy szumy do usypiania niemowląt są bezpieczne

Szum to dźwięk, który maluszek dobrze zna i w brzuszku mamy mu nie zaszkodził. Ale to czy po urodzeniu nie stanie się on nie stanie się dla niego niebezpieczny, to zależy już tylko od rozsądku rodziców.

Przede wszystkim, zadbajmy o to, żeby szum niemowlaka miał odpowiednią głośność. To najważniejsze! Według unijnych norm bezpieczeństwa dopuszczalna głośność w zabawkach dla noworodków to 60 db. Niestety niewiele szumiących zabawek spełnia te normy. Warto wybierać tylko te, które są atestowane i bezpieczne.

Po drugie, maluszek może słuchać szumu do snu i na pewno pomoże mu on szybciej zasnąć. Ale kiedy dziecko już śpi, po maksymalnie 1-1,5 godziny, dźwięk powinien ustać a maluch spać przy normalnych odgłosach otoczenia. Kiedy zacznie się przebudzać, znów można zastosować szum, żeby go wyciszyć.

Pamiętajmy, że szum to nie uspokajacz malucha na każdą okazję. W ciągu dnia, kiedy dziecko ma swój czas aktywności, nie powinien słuchać jednostajnego szumu. Jego mózg się rozwija i muszą docierać do niego wszystkie odgłosy z otoczenia.

Szumiąca zabawka dla niemowlaka

Sprawdzonym i wygodnym rozwiązaniem jest szumiąca zabawka dla niemowlaka. Szum, który maluch uwielbia, zamknięty w bezpiecznym misiu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Którego misia wybrać? Kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka. Wszystkie misie z kolekcji Szumisie są bezpieczne dla najmłodszych dzieci. Szumisie przeszły wymagane atesty i spełniają unijne normy bezpieczeństwa dla zabawek. Nie przekraczają dopuszczalnej głośności i mogą być stosowane od pierwszego dnia życia maluszka.

Szumisie są nie tylko bezpieczne, ale też mięciutkie, słodkie i wygodne. W kolekcji są misie różnych wielkości i kształtów, zarówno dla chłopca jak i dla dziewczynki. Misie mają dodatkowo praktyczną zawieszkę w formie gryzaka, dzięki której można przyczepić je wygodnie do dziecięcego łóżeczka, wózka czy fotelika samochodowego.

Do maskotki dobieramy jedno z 3 szumiących serc - w wersji podstawowej, z czujnikiem snu lub 3 w 1. Wszystkie mechanizmy odtwarzają 5 rodzajów szumu: biały szum różowy szum, szum fal morskich, padającego deszczu i wód płodowych z bijącym sercem. Możemy dobrać maluszkowi ten dźwięk, który najbardziej mu się spodoba.

 

Wszystkie szumiące misie Szumisie w całości produkowane są w Polsce.