Superniania poleca: Szumisie® z bajkami

Superniania poleca: Szumisie® z bajkami

Superniania poleca: Szumisie® z bajkami

Jedną z podstawowych potrzeb dziecka, którą trzeba zaspokoić jest sen - zdrowy, odpowiednio długi, beztroski, poprzedzony wyciszeniem.

Sen dzieci wiąże się z dobrym zdrowiem nie tylko w okresie dzieciństwa, ale przez całe życie. To podczas snu, organizm najlepiej się regeneruje, rosną kości, mięśnie i inne tkanki, a system odpornościowy się wzmacnia.

Dziecku, aby dobrze i zdrowo zasnąć, potrzebne jest przygotowanie, które zwykło się nazywać rytuałem wyciszającym. Taki powtarzalny i w miarę niezmienny rytuał daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia wyciszenie po emocjach i zabawach. Młodsze dziecko i niemowlę potrzebują wówczas zapachu mamy lub innej bliskiej osoby, oraz kojących dźwięków i dotyku, starsze jest bardziej wymagające.

Po ukończeniu 2 lat, dziecko oczekuje już rozszerzonego rytuału, w tym większego spektrum wyciszających bodźców. W tym świetnie sprawdza się słowo układające się w opowieść snutą w powolnym rytmie. Dziecku należy czytać przed snem, ale jak wiemy, życie pisze różne scenariusze i takie czytanie przez rodzica nie zawsze jest możliwe.

Szumisie®, które niejeden rodzic zapewne zna, stanowią świetną pomoc w wyciszaniu, relaksacji i usypianiu dzieci około 2-go roku życia.

Dziecko starsze potrzebuje czegoś więcej i tu bezbłędnym rozwiązaniem są Szumisiowi przyjaciele opowiadający bajki na dobry sen.

Zasypianie dzieci często przysparza rodzicom sporo kłopotów. Uśpienie małego dziecka nie polega na wydanej komendzie „Teraz czas spać”. To przemyślana sekwencja zdarzeń, przez które trzeba dziecko regularnie przeprowadzać: lekka kolacja, stacjonarna zabawa, kąpiel, przytulanie, sen. I oczywiście czytanie, opowiadanie lub słuchanie bajeczki. 

Nowa edycja kultowych Szumisiowych przytulanek prezentuje historie snute przez świetnie dobranych lektorów, są w niej historie dostosowane do sytuacji zasypiania czy relaksacji a przy tym ciekawe dla małych słuchaczy. Rodzic może wybrać dla dziecka szumisiowego przyjaciela lub przyjaciółkę, ale to nie koniec. Każda przytulanka kryje zestaw wielu opowieści a także wyciszające dźwięki natury. 

Czy Wasze dziecko uwielbia słuchać bajek opowiadanych przez mamę lub tatę? To nie problem, możecie nagrać własną opowieść, a dziecko będzie mogło słuchać jej, kiedy tylko zechce.

Wieczorne rytuały i wyciszenie są bardzo ważne. Dzieci znakomicie wyczuwają napięcie związane ze zbliżającym się momentem „wysłania ich” do łóżek. Aby zmniejszyć ten stres, trzeba wyhamowywać rozpędzony dzień powoli, w miarę zbliżania się wieczoru. Stopniowo spowalniajcie tempo i głośność dziecięcych/wspólnych zabaw.

Regularne stosowanie zwyczaju wieczornego wyciszenia sprawi, że dziecko będzie się czuło bardziej spokojne. Będzie wiedziało, że dzięki Wam wieczorem będzie umiało uporać się z trudnymi emocjami z całego dnia, jeszcze zanim zaśnie. Dlatego tak ważne jest, aby dać dziecku silne poczucie bezpieczeństwa i zachęcić do snu.

Dzieci w wieku powyżej 2 lat zaczynają interesować się rówieśnikami - innymi dziećmi. Budzi się w nich potrzeba relacji z przyjacielem, który nie jest taki strasznie dorosły. Zaletą nowych Szumisiów z bajkami jest forma – postacie małej dziewczynki i chłopca, którym można nadać imię i uczynić ukochanymi towarzyszami.

Namawiam, byście co wieczór utrzymywali stały rytm zdarzeń, na przykład kąpiel, rozmowa, bajka, spanie. Pamiętajcie, by rytuał zawsze zaczynał się o tej samej porze. Dajcie dziecku możliwość wyboru bajki/opowieści, którą przeczytacie lub opowiecie mu przed snem.

Szumisie® z relaksującymi opowieściami to znakomita pomoc dla rodziców, ale przede wszystkim świetna i mądra zabawka dla dziecka. Dzięki profesjonalnemu doborowi treści i świetnie ustawionym głosom lektorów, dziecko jest prowadzone przez kojący głos w krainę marzeń i fantazji. A potem w bezpieczny i zdrowy sen.

W tajemnicy powiem Wam, że moje wnuczęta uwielbiają zasypiać przy szumisiowych bajkach i jestem przekonana, że śnią im się piękne i bajecznie kolorowe sny.

Dorota Zawadzka 

Psycholog 

http://dorotazawadzka.eu/