Potówki u niemowlaka - przyczyny, leczenie

Potówki u niemowlaka - przyczyny, leczenie

Potówki u niemowlaka - przyczyny, leczenie

U Twojego maluszka pojawiły się czerwone krostki, które wyglądają jak wysypka? To prawdopodobnie potówki! Nie martw się, nie są niebezpieczne dla zdrowia dziecka i dość szybko można się ich pozbyć. Sprawdź, jak rozpoznać potówki u niemowlaka, gdzie pojawiają się potówki u noworodka i jak sobie poradzić z potówkami u dziecka.

Potówki u noworodka - skąd się biorą?

Skóra nowonarodzonego maluszka jest wyjątkowo wrażliwa. A jej gruczoły potowe jeszcze niewystarczająco rozwinięte. Dlatego nie zawsze potrafią poradzić sobie z przegrzaniem i zbyt wysoką temperaturą. Dochodzi do ich przyblokowania i wtedy na skórze maluszka pojawiają się drobne krostki, popularnie nazywane potówkami. Najczęściej przydarza się to maluszkom w okresie letnim. Gruczoły potowe malucha nie radzą sobie jeszcze z upałem, przytykają a niemowlak szybko obsypuje się potówkami. Choć krostki przypominające wysypkę mogą przestraszyć młodych rodziców, to nie są one powodem do niepokoju. Warto jednak pomóc maluchowi i nie bagatelizować nawet drobnych krostek - nie leczone potówki u niemowlaka mogą prowadzić do zapalenia bakteryjnego.

 

Jak wyglądają potówki u niemowląt?

Potówki u dziecka najczęściej pojawiają się w formie drobnych krostek, często w dużym zagęszczeniu, przypominających wysypkę skórną. Skóra wokół potówek w niemowląt może być lekko zaczerwieniona. Lekarze rozróżniają dwa rodzaje potówek u niemowląt.

 

Potówki u noworodka:

Potówki u dziecka zwykłe - wyglądają jak drobne pęcherzyki na skórze wypełnione przezroczystym płynem

Potówki u niemowląt czerwone - to małe grudki z zapalną otoczką i ropnym pęcherzykiem.

 

Gdzie występują potówki u niemowlaków?

Potówki u niemowlaka najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra malucha narażona jest najbardziej na przegrzanie. Ponieważ maluszek prawie całą dobę leży, jego kark i szyja są najbardziej przepocone i często przegrzane. To właśnie tam najczęściej pojawiają się pierwsze potówki u dziecka. Potówki u noworodka zauważyć można też pod pachami, na rękach czy nogach. Zdarzają się też potówki na twarzy niemowlaka. Związane jest to często z tym, że podczas karmienia piersią maluch mocno przylega twarzą do piersi mamy. Nie może ona wtedy swobodnie oddychać, gruczoły potowe się przytykają i na twarzy dziecka pojawiają się potówki. Miejsc występowania potówek u dziecka może być jednak więcej. Często zdarza się, że potówki pojawiają się pod pieluszką. Skóra malucha jest tam bardzo narażona na przegrzanie i nie może swobodnie oddychać. Dlatego tak ważne jest, żeby w okresie letnim częściej zmieniać pieluchę noworodka i na ile to możliwe dać skórze na pupie dziecka pooddychać chociaż kilkanaście minut dziennie bez pieluszki. 

 

Potówki u niemowląt pod względem lokalizacji podzielić można na:

- potówki na szyi

- potówki na karku

- potówki na twarzy niemowlaka

- potówki na głowie

- potówki pod pachami

- potówki na brzuchu

- potówki na plecach

- potówki na rękach

- potówki na nogach

- potówki na pupie

- potówki na stopach

 

Co na potówki u niemowlaka?

Potówki u niemowlaka to nie powód do paniki, ale na pewno nie można ich lekceważyć. W dość prosty sposób można zlikwidować potówki u dziecka. Niestety zostawione bez odpowiedniej pielęgnacji mogą doprowadzić do ropnych zakażeń bakteryjnych a to już poważniejszy problem i konieczność leczenia.

Co na potówki u niemowlaka? Podstawowo zasada jest jedna - nigdy nie wyciskamy potówek i przecieramy ich środkiem zawierającym alkohol. Może to doprowadzić do podrażnienia skóry i nieprzyjemnych komplikacji.

Sposobów na pozbycie się potówek u noworodka jest sporo. W drogeriach i aptekach dostępne są kremy, maście i spraye łagodzące zmiany skórne. Sprawdzą się zarówno te łagodzące, nawilżające jak i kosmetyki na odparzenia u niemowląt.

Jeśli potówki pojawią się przy pupie maluszka, pod pieluszką

 

Potówki u niemowlaka - zapobieganie

W walce z potówkami u niemowląt najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja i higiena. W okresie wiosenno-letnim warto obserwować, czy skóra maluszka głównie na karku i szyi nie jest przegrzana, czy maluchowi nie skapnęło pod szyjkę mleczko i dokładnie przemywać ją podczas wieczornej kąpieli.

Pamiętajmy, że nowonarodzony maluszek potrzebuje tylko jednej warstwy ubrań więcej niż dorosły. Nie przegrzewajmy noworodków! Kiedy na dworze jest upał nie zakrywajmy maluszka ciepłymi kocykami - najlepiej sprawdzą się wtedy te lekkie, przewiewne czy ażurowe.

Warto wybierać dla noworodków ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin, oddychających, atestowanych i bezpiecznych. Unikajmy sztucznych, nieoddychających materiałów w kocykach, ubrankach, czy podkładkach do wózka. Dajmy skórze maluszka i rozwijającym się jeszcze gruczołom potowym spokojnie oddychać.

Pamiętajmy też o odpowiednich warunkach w pokoju maluszka. Nie powinno być w nim za gorąco a przed spaniem należy porządnie go wywietrzyć. Jeśli powietrze jest zbyt suche maluszkowi ciężko będzie oddychać, dlatego zadbajmy także o odpowiednią wilgotność w pokoju dziecka.

Potówki to dolegliwość, która dotyka nie tylko noworodki i niemowlaki. Ponieważ potówki u dziecka to reakcja skóry na przegrzanie i wysoką temperaturę, mogą pojawić się także u starszych dzieci. W takich przypadkach pielęgnacja jest identyczna. I równie ważna jest profilaktyka - nie przegrzewajmy dziecka, wybierajmy przewiewne, oddychające ubranka kocyki i tkaniny.