Noworodek nie chce spać - poznaj możliwe przyczyny

Noworodek nie chce spać - poznaj możliwe przyczyny

Noworodek nie chce spać - poznaj możliwe przyczyny

Moje dziecko nie chce spać - to największa zmora świeżo upieczonych rodziców. Słodkie zdjęcia śpiących błogo maluszków, niestety często mijają się z rzeczywistością. I choć noworodek powinien przesypiać nawet 20 godzin dziennie, to czasami trudno mu przespać nieprzerwanie nawet godziny. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka najczęstszych powodów, dla których niemowlę nie chce spać.

Noworodek nie chce spać w nocy - gdy go coś boli

Zacznijmy od tego, żeby sprawdzić, czy naszego maluszka nic nie boli. Choć wiemy, że jest przewinięty i nakarmiony i teoretycznie powinien spokojnie spać, może się okazać, że doskwiera mu ból i przez to pręży się i płacze. Co może boleć maluszka? Najczęściej brzuszek. Maluszek dopiero uczy się ssania piersi lub picia z butelki i czasami zdarza się, że nałyka się przy tym za dużo powietrza a to kończy się najczęściej prężeniem się i bólem brzucha.

Maluchowi karmionemu piersią może też szkodzić pokarm, który zjadła wcześniej mama. Tu bardzo ważne jest obserwowanie dziecka, żeby zauważyć prawidłowość. Najłatwiejszy sposób to wyeliminować z diety mamy na dwa tygodnie składnik, który może uczulać maluszka i zobaczyć, czy bóle brzuszka miną. Najlepiej zacząć od nabiału, bo to najczęstszy alergen u maluchów. Jeśli po odstawieniu przez mamę nabiału maluszek przestanie mieć problemy z brzuchem, to jesteśmy w domu. A jeśli ból nie minie, spróbuj wybrać inny składnik diety i znów poobserwować noworodka.

W przypadku utrzymującego się bólu brzuszka lub pojawieniu się krwi w kale dziecka, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Noworodek nie chce spać - gdy ma zaparcia

Z bólem brzuszka często związane są zaparcia. Noworodek nie chce spać w nocy, pręży się wtedy z bólu i płacze a rodzice szukają sposobu jak mu pomóc. Noworodkom karmionym piersią zaparcia zdarzają się rzadko bo mleko mamy łatwiej jest strawić, częściej cierpią na nie maluszki na mleku modyfikowanym. Jak pomóc dziecku? Najlepiej zacząć od łagodnego masażu brzuszka - kulistymi ruchami od pępka, w kierunku zgodnym z ruchem zegara. Można też spróbować metody rowerka, czyli poruszania nóżkami maluszka jak na rowerku. Warto też przygotować dziecku ciepłą kąpiel, rozluźnia ona brzuszek i pomaga się wypróżnić.

Pamiętaj, że długotrwałe problemy z wypróżnianiem u maluszka powinny być skonsultowane z lekarzem.

Noworodek nie chce spać - gdy jest głodny

Maluszek nie potrafi niestety inaczej wytłumaczyć nam, że chce jeść - po prostu głośno płacze, żeby dać znać, że jest głodny. Niektóre noworodki od pierwszych dni życia mają dość regularny tryb jedzenia - co dwie, trzy godziny. Inne jedzą „na żądanie”, co często kończy się tym, że mama trzyma go przy piersi czy butelce przez pół dnia. Z czego to wynika? Niektóre noworodki najadają się do syta podczas karmienia, inne przystawione do piersi w mig usypiają i za chwilę znów są głodne. Czasem bywa też tak, że to nam się wydaje, że maluszek porządnie się najadł, bo ssał pierś długo a okazuje się, że mama ma mało pokarmu i wcale się nie najadł. I to bardzo często jest powodem tego, że noworodek nie śpi - choć wydaje nam się, że jest nakarmiony i powinien. Obserwujmy, czy maluch dobrze przybiera na wadze, bo to sygnał, czy wystarcza mi pokarmu.

Jeśli mamy pewność, że podczas jednego karmienia dziecko najada się prawidłowo, warto - w miarę możliwości - starać się wyrabiać u stały rytm jedzenia i przerw w jedzeniu, to ułatwi maluszkowi trawienie a nam codziennie rytuały.

Noworodek nie chce spać - gdy jest za gorąco

Nowonarodzony maluszek przeżył szok przechodząc z ciepłego, bezpiecznego brzuszka mamy na nasz świat. Ale to nie znaczy, że pomożemy mu w oswojeniu się z nim przez nakrywanie grubymi warstwami kołderek i kocyków.

To prawda, że maluszek potrzebuje ciepła, ale z umiarem. Nikomu nie śpi się dobrze jak czuje się przegrzany. Noworodkom trzeba zapewniać przez pierwsze tygodnie życia warunki podobne do tych z brzuszka mamy, więc otulajmy je kocykami czy otulaczami a ciasno otulone maluszki już czują ciepło i nie potrzebują grubych nakryć.

Noworodek nie chce spać - gdy ma zatkany nos

Zatkany nos to dla noworodka i niemowlaka wielka uciążliwość. Ssając pierś, czy jedząc z butelki, maluch oddycha przez nos. Dlatego zatkany nosek uniemożliwia mu spokojne jedzenie, co go drażni, maluszek się denerwuje i nie może spokojnie zasnąć podczas karmienia. Kiedy zaśnie, też chce odruchowo oddychać przez nos, więc co chwilę wybudza się i płacze.

Powodem zatkanego noska może być zbyt suche powietrze w pokoiku dziecka. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenie, zwłaszcza przed nocą i ścierać kurze z mebelków, żeby powietrze było świeże i czyste. Jeśli nadal jest zbyt suche, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Jeśli nosek maluszka jest zatkany a po paru dniach zaczyna z niego lecieć katar, najlepiej skonsultować się jak najszybciej z pediatrą. U noworodków szybko rozwinąć się może zapalenie ucha, więc nie należy bagatelizować gęstego kataru u malucha.

Noworodek nie chce spać - gdy ma za dużo wrażeń

Maluszki po urodzeniu trafiają do zupełnie obcego dla nich świata. Szybko przyzwyczajają się jednak do zapachu najbliższych, domu i codziennych dźwięków. Ale kiedy w domu pojawiają się goście a z nimi dużo hałasu albo wybieramy się z niemowlakiem w nowe miejsce - na zakupy czy do znajomych i zmienia się jego codzienny rytm, to może czuć się niespokojnie i mieć problemy z zasypianiem. To dla niego naprawdę mnóstwo wrażeń! Dlatego warto, żeby w te dni szczególnie pamiętać o rytuałach, które da się mimo wszystko zachować - godziny karmienia i drzemki, ulubiony kocyk przy zasypianiu, szumiący miś itp.

Noworodek nie chce spać - gdy ma pełna pieluszkę

Niektóre maluszki nie reagują na mokrą pieluchę, ale inne bardzo źle znoszą nawet niewielką wilgoć przy pupie. Takie dzieci będą często budziły się, kręciły i płakały. Jedyny sposób, żeby pomóc im spokojnie spać, to częste zmienianie pieluchy. Staraj się, aby maluszek zasypiał zawsze w suchej, świeżo zmienionej pieluszce, to zagwarantuje noworodkowi dłuższy sen.

Noworodek nie chce spać - gdy ma wysypkę albo odparzenia

Nowonarodzony maluszek ma bardzo wrażliwą i delikatną skórę. Łatwo więc o odparzenia a to kończy się tym, że noworodek płacze i nie chce spać w nocy. Najłatwiej temu zapobiec dbając o odpowiednią higienę pupy maluszka. Najważniejsze to regularne zmienianie pieluszki malucha. Przy każdym przewijaniu koniecznie umyj pupkę dziecka - najlepiej wodą lub łagodnymi chusteczkami nawilżającymi. Potem dobrze osusz i posmaruj kremem lub balsamem ochronnym pod pieluszkę.

Trzeba obserwować uważnie skórę maluszka pod pieluszką - jeśli wysypka i odparzenia będą się utrzymywać, problemem może być pielucha - warto wtedy spróbować innej pieluszki, to może zakończyć problem z odparzeniami.

Noworodek nie chce spać - gdy mu niewygodnie

Twój maluch jest nakarmiony, przebrany, nic go nie boli a ciągle marudzi? A ty zastanawiasz się, dlaczego niemowlę nie chce spać? Może po prostu jest mu niewygodnie! Piękne ubranka nie zawsze są praktyczne i wygodne dla maluszka. Do snu najlepiej sprawdzają się luźnie pajacyki. Pamiętaj, żeby nie opinały się na stopach dziecka. Dobrze dobrane pajacyki nie krępują ruchów malucha, jest mu wygodnie i może spać spokojnie.

Noworodek nie chce spać - gdy jest za cicho lub za głośno

To nieprawda, że przez 9 miesięcy w brzuszku mamy maluszkowi towarzyszyła błoga cisza. Cały czas dobiegały go głosy wód płodowych i hałasy z otoczenia. Dlatego noworodki nie potrzebują do snu całkowitej ciszy. Nie trzeba chodzić przy nim na paluszkach i uważać, żeby nie było słychać żadnych hałasów.

Maluchy przyzwyczajone są do szumów z brzuszka mamy, dlatego tak chętnie przy nich zasypiają. Świetnie sprawdzają się tu szumiące misie Szumisie - emitują 5 rodzajów szumu, żeby dopasować się do różnych upodobań malucha i są bezpieczne od pierwszego dnia życia.

Szum misia maskuje wybudzające dziecko hałasy z otoczenia a jednocześnie dostarcza maluszkowi dźwięk, który dobrze zna. Wycisza maluszka i pomaga spokojnie zasnąć.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego niemowlę nie śpi, a masz pewność, że nic go nie boli i nic mu nie dolega, wypróbuj koniecznie Szumisia. Przy tym misiu z szumiącym sercem zasypiają dzieci na całym świecie.