Niespokojny sen niemowlaka - przyczyny i rozwiązanie

Niespokojny sen niemowlaka - przyczyny i rozwiązanie

Niespokojny sen niemowlaka - przyczyny i rozwiązanie

Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną niespokojnego snu niemowlaka i jak go wydłużyć. Zapraszamy

Twój maluszek zamiast „spać jak niemowlę” kręci się niespokojnie, pojękuje i płacze? A ty zamartwiasz się, co się dzieje i jak mu pomóc? Sprawdź, co może być przyczyną niespokojnego snu noworodka i jak temu zaradzić.

Dlaczego noworodek płacze

Choć mówi się, że noworodek w pierwszych tygodniach po urodzeniu przesypia całą dobę, z przerwami tylko na jedzenie, to rzeczywistość zazwyczaj wygląda zupełnie inaczej. Nowonarodzone maluszki owszem potrzebują mnóstwo snu, ale nie zawsze udaje im się spać spokojnie i nieprzerwanie. Warunki po drugiej stronie brzuszka to dla nich coś zupełnie nowego. Muszę się nauczyć jak sobie w nich poradzić a do tego potrzebują trochę czasu. Tak samo jak cierpliwości, bliskości i konsekwencji rodziców.

Jednym z pierwszych problemów, jaki spędza sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom jest niespokojny sen niemowlaka. Nie umieją odróżnić, z jakiego powodu kręci się maluszek, co mu doskwiera i jak mu pomóc. A on swoim płaczem wysyła jasny sygnał, że coś jest nie tak, że potrzebuje pomocy. Co może być przyczyną niespokojnego snu noworodka?

Niemowlę niespokojne podczas snu - przyczyny

Po pierwsze, pamiętajmy że niespokojny sen u niemowlaka może być spowodowany błahym czynnikiem, ale może to też być sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś poważnego. Najważniejsze, to bacznie obserwować swojego malucha. Jeśli niespokojny sen niemowlaka w nocy lub podczas drzemki w dzień będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Może okazać się, że maluszek potrzebuje pomocy lekarza.

Ale bardzo często niespokojny sen u noworodka to nic niepokojącego. Powodów, z których zdrowy maluszek kręci się, budzi i pojękuje w nocy może być mnóstwo.

Mokra pieluszka

Niektóre dzieci w jednej pieluszce spokojnie przesypiają całą noc, inne są wyjątkowo wrażliwe na wilgotną pupę. Dlatego od sprawdzenia pieluszki warto zacząć poszukiwania powodu, z jakiego niemowlę jest niespokojne podczas snu. Jeśli po zmianie pieluszki maluch znów spokojnie zasypia a po kolejnym zmoczeniu pieluszki znów niespokojnie się kręci, to sygnał, że wyjątkowo mu ona przeszkadza.

Wielki głód

Kolejnym częstym powodem niespokojnego snu u niemowlaka jest pusty brzuszek. Choć może nam się wydawać, że maluszek jeszcze nie powinien jeść, on już odczuwa głód i głośno daje nam o tym znać. Niektóre dzieci przesypiają bez jedzenia całą noc, inne niestety źle znoszą pusty brzuszek i nie będą spać spokojnie, dopóki nie zapełnią go mlekiem.

Bolący brzuszek

Nie tylko pusty brzuszek może być powodem niespokojnego snu u noworodków. Pojękiwanie, kręcenie się czy płakanie w nocy często jest objawem bolącego brzucha u dziecka. W pierwszych tygodniach życia może się to zdarzać częściej, bo układ pokarmowy maluch przyzwyczaja się dopiero do mleczka mamy. Czasami zdarza się, że maluszek źle znosi niektóre pokarmy zjedzone przez karmiącą mamę i bolący brzuch jest objawem alergii u dziecka. Przy karmieniu z butelki natomiast noworodek może nałykać się zbyt dużo powietrza, co kończy się bólem brzuszka.

Jeśli ból brzuszka u malucha utrzymuje się długo i jest silny, należy skonsultować się z pediatrą i poszukać głębiej przyczyny problemu.

Za gorąco

Każdy maluch od urodzenia ma swoje upodobania - także te związane z temperaturą. Choć odruchową otulalibyśmy noworodka jak najcieplej kocykami czy rożkami, on nie zawsze w takich warunkach dobrze się czuje. Jeśli maluszek kręci się i śpi niespokojnie, warto sprawdzi czy nie jest mu po prostu za gorąco. Może zamiast grubej kołderki, wystarczy nakryć go lekkim kocykiem i to pomoże mu spokojnie spać.

Warto sprawdzić też, czy powietrze w pokoju malucha jest odpowiednie. Nie może być w nim za sucho i za gorąco. Warto wietrzyć regularnie pokoik i ścierać kurze z mebelek, żeby powietrze było świeże i czyste.

Chcę się przytulić…

Nowonarodzony maluszek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa - trafił właśnie do zupełnie innego świata i nie musi od początku dobrze się w nim czuć. Dlatego niektóre maluszki wyjątkowo potrzebują bliskości i ciepła od rodziców. Niespokojny sen u noworodka może oznaczać, że po prostu chce być przytulony, chce czuć ciepło i zapach rodzica i to w zupełności wystarczy mu, żeby dalej błogo spać.

Dlaczego sen jest ważny dla noworodka?

Warto od pierwszych chwil życia bacznie obserwować swojego maluszka, żeby szybko nauczyć się reagować na sygnały, jakie nam wysyła, znaleźć powody niespokojnego snu niemowlaka i jak najszybciej im zaradzić. Dlaczego? Bo sen jest wyjątkowo ważny! Od urodzenia przez całe nasze życie. A dla noworodka szczególnie, bo potrzebuje on snu i to spokojnego snu, żeby odpowiednio  się rozwijać i regenerować swój organizm.

Jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy?

Jeśli maluszek wybudza się w nocy a ty masz pewność, że nic mu nie dolega tylko budzą go hałasy z otoczenia, z pomocą przychodzą szumiące misie z funkcją Czujnika Snu. Szumisie emitują 5 rodzajów szumu, który pomaga maluszkowi spokojnie zasnąć. Po godzinie mechanizm wyciszy się i sam wyłączy a miś przejdzie w tryb czuwania. To oznacza, że jeśli maluszek zacznie sobie pojękiwać lub w jego otoczeniu pojawi się hałas, szum znów automatycznie się włączy, żeby ukołysać malucha to snu. To sprawdzony i bezpieczny sposób, żeby wydłużyć sen niemowlaka w nocy.