Jak uspać niemowlę? - sprawdzone metody

Jak uspać niemowlę? - sprawdzone metody

Jak uspać niemowlę? - sprawdzone metody

Twój maluszek płacze przed snem? Masz problem, żeby wyciszyć go i uśpić? Nie martw się, taki problem ma wielu rodziców. Mamy kilka sprawdzonych metod jak uspać noworodka. Doradzimy, jak przygotować maluszka do snu i jak usypiać niemowlę.

Usypanie niemowlaka - rytm dnia

Mogłoby się wydawać, że to naturalne, że kiedy przychodzi wieczór noworodki powinny być śpiące i szybko spokojnie zasypiać. Tymczasem zdarza się, że jest zupełnie odwrotnie! Nowonarodzone maluszki nie odróżniają jeszcze dnia od nocy i nie trzymają się żadnych rytuałów. Przesypiają większość doby i niestety często zdarza się, że ich krótki okres aktywności wypada akurat w nocy. Dlatego tak ważne jest, żeby od urodzenia wprowadzać maluchowi stały rytm dnia i konsekwentnie go realizować.

Co to znaczy? Nie chodzi o to, żebyśmy co do minuty, jak w zegarku wykonywali codziennie te same czynności przy dziecku. Wprowadzanie rytuałów to ustalenie rytmu dnia, którego będziemy się trzymać, żeby było łatwiej i nam i dziecku a przede wszystkim nam z dzieckiem. To naprawdę działa!

Jak uśpić noworodka - wieczorne rytuały

Przygotowanie do usypiania niemowlaka warto zacząć od wieczornej kąpieli. Ustalmy stałą porę, o której będziemy kąpać maluszka. Nie dajmy się przy tym zwariować - pół godziny wcześniej, czy później nie zaburzy specjalnie tego rytmu. Kąpiel jest świetnym początkiem wieczornych rytuałów. Maluch szybko zapamięta, że czas kąpieli oznacza, że dzień się powoli kończy.

Po kąpieli jest czas na pielęgnację, masaż, zmianę pieluszki i założenie pidżamki. Wykąpanego i zrelaksowanego maluszka można teraz nakarmić na noc a potem odłożyć do spania. To koniec wieczornego rytuału - jest prosty, przyjemny i naprawdę skuteczny.

Noworodek już w 6 tygodniu życia zaczyna oswajać się z rytmem dnia i nocy i jeśli od urodzenia wprowadzisz zwyczaj wieczornych rytuałów, szybko zauważysz, że maluch sam daje znać, że zbliża się czas spania. Jeśli szukasz prostej odpowiedzi na pytanie, jak uspać niemowlaka, to po pierwsze pamiętaj o wieczornym rytuałach!

 

O czym należy pamiętać usypiając niemowlaka?

Jeśli zastanawiasz się jak uśpić dziecko, to warto również zapamiętać, co musisz sprawdzić, zanim ułożysz malucha do snu. Jest kilka elementów, o które trzeba zadbać, żeby usypianie niemowlaka było spokojne i skuteczne.

Po pierwsze, sprawdź czy maluszek ma suchą pieluszkę. Jeśli trzymasz się stałego rytmu dnia, to kładziesz spać niemowlaka po wieczornej kąpiel, więc w pieluszce powinien mieć sucho. Ale zdarza się, że jeszcze podczas wieczornego karmienia maluch zapełni pieluszkę. Dlatego przed odłożeniem do łóżeczka sprawdź, czy pielucha jest sucha, inaczej drzemka może potrwać króciutko i maluch za chwilę obudzi się z płaczem.

Długo nie pośpi też maluszek z pustym brzuszkiem. Pamiętaj, żeby przed nocnym spaniem spokojnie i wystarczająco długo nakarmić noworodka i dopilnować, żeby odbiło mu się po jedzeniu. Z pełnym brzuszkiem będzie spał spokojniej i dłużej.

Równie ważne są odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym śpi maluszek. Pamiętaj, że nie może być tam za ciepło i zbyt sucho. Dzieci kręcą się i częściej przebudzają, jeśli w pokoju jest za gorąco. Dodatkowo suche powietrze sprawia, że śluzówki maluszka wysuszają się i pojawia się katar. Warto codziennie przed snem wietrzyć pokój dziecka.

 

Jak ubierać noworodka do spania

Nawet wywietrzony pokoik nie pomoże jeśli maluszek będzie zbyt ciepło ubrany. Noworodkowi wystarczy tylko jedna warstwa ubrań więcej niż dorosłemu. Nie ubierajmy malucha przed snem na cebulkę, dodatkowo przykrywając jeszcze kocykiem. Maluchowi w pomieszczeniu wystarczy body i pajacyk - musi mieć wygodnie i czuć się swobodnie. Kocyk czy lekka kołderka do przykrycia będą wystarczające. To bardzo ważne, żeby nie przegrzewać maluszka - będzie wtedy spał spokojniej.

Gdzie powinien spać noworodek?

Szukając odpowiedzi na pytanie jak uśpić dziecko, warto również zwrócić uwagę na to, gdzie powinien spać noworodek. Niektóre maluszki od urodzenia śpią same w łóżeczku, inne zasypiają przy piersi mamy i obok niej spędzają całą noc. Dużo zależy od samych maluchów - niektóre wyjątkowo potrzebują bliskości i ciepła mamy, inne wolą własną przestrzeń. Jeśli maluszek śpi przy mamie, należy być wyjątkowo ostrożnym, żeby w głębokim śnie nie przekręcić się i nie przygnieść maluszka. To bardzo niebezpieczne, więc jeśli obawiasz się, że może się tak zdarzyć, lepiej nakarmić dziecko i odłożyć do łóżeczka.

Wygodnym rozwiązaniem, żeby noworodek spał blisko mamy a jednak bezpiecznie są tzw. kokony czy gniazdka niemowlęce. Zapewniają one maluszkowi bezpieczną przestrzeń, są wygodne i praktyczne.

Szumiące misie dla dzieci

Do wieczornym rytuałów zasypiania świetnie sprawdzają się szumiące misie Szumisie. To misie, które emitują różne rodzaje szumu: biały szum, różowy szum, szum fal morskich, padającego deszczu i szum wód płodowych z bijącym sercem. Maluszki uwielbiają spać przy szumie, bo podobne dźwięki słyszały jeszcze w brzuchu mamy. Kojarzy im się z ciepłem i bezpieczeństwem. Dlatego maluchy przy Szumisiach szybciej wyciszają się i usypiają.

Szumiące misie Szumisie można używać od pierwszego dnia życia dziecka. Świetnie wpisują się w rytuały zasypiania, bo maluch przyzwyczajony do zasypiania przy szumie, kiedy usłyszy dźwięk misia, będzie wiedział, że to pora spania.

Jak uśpić niemowlę z szumiącym misiem? Ważne, żeby odpowiednio używać misia - zalecamy, żeby towarzyszył maluszkowi podczas zasypiania a nie przez całą noc. Szumisie emitują dźwięk przez 60 minut, potem wyciszają się i same wyłączają. Misia można również w każdej chwili samemu wyłączyć.

Ważny jest także poziom dźwięku - oryginalne Szumisie mają niezbędne certyfikaty potwierdzające, że spełniają normy i są bezpieczne dla dzieci od urodzenia.