Jak układać noworodka do snu?

Jak układać noworodka do snu?

Jak układać noworodka do snu?

Twój maluszek jest już na świecie a Ty zastanawiasz się, jak zadbać o to, żeby prawidłowo się rozwijał? Przez pierwsze tygodnie życia noworodek przesypia większość doby, dlatego tak ważne jest, żeby spędził ten czas bezpiecznie i w odpowiedniej pozycji. To ma ogromny wpływ na odpowiedni rozwó malucha w kolejnych miesiącach jego życiaj. Podpowiemy, jak układać noworodka do snu i jak powinien spać noworodek. Odpowiemy na pytanie, czy noworodek może spać na boku i jak powinien spać noworodek w łóżeczku.

 

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Ostatnie tygodnie w brzuszku mamy maluszek spędzał w ciasnocie, zwinięty w kulkę. Najpierw swobodnie ruszał nóżkami i rączkami, kręcił się dookoła, kopał i skakał. Próbował się prostować, ruszać i kręcić, ale z miesiąca na miesiąc miejsca było coraz mniej. Po urodzeniu nowonarodzony maluszek trafia do zupełnie innego świata i tu wszystkiego musi nauczyć się od początku - także swobodnego poruszania się. Noworodek w nowy otoczeniu nie potrafi jeszcze przekręcać się i koordynować ciało tak sprawnie jak w wodach płodowych mamy. Przez najbliższych kilka miesięcy nie będzie w stanie sam zmienić swojej pozycji - przekręcić się na inny bok, na brzuch czy na plecy. To oznacza, że prześpi kilkanaście godzin dziennie w takim ułożeniu, w jakim położymy go do snu. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o to, żeby pozycja spania dziecka była prawidłowa.

 

Jak powinno spać niemowlę?

Najlepsza i rekomendowana przez pediatrów i fizjoterapeutów pozycja noworodka do spania to pozycja na plecach. Przede wszystkim jest bezpieczna dla malucha i zapobiega nieprawidłowością w rozwoju motorycznym u dzieci. Jak układać niemowlę do snu na plecach? Zadbajmy o to, żeby noworodek miał odpowiednio dobrany materac w łóżeczku - nie może być zbyt miękki. Nie szykujmy dla maluch pięknej, miękkiej podusi, bo noworodek powinien spać zupełnie na płasko - nie należy podkładać mu pod głowę nawet płaskiej poduszki.

Kładąc maluszka do spania pamiętajmy, żeby odchylić delikatnie na bok jego główkę - to uchroni go przed zachłyśnięciem, gdyby podczas snu jeszcze mu się ulało.

Nie należy również kłaść w pobliżu główki maluszka miękkich poduszek czy kocyków a szumiącego misia połóż w odległości minimum 20 cm od główki dziecka - w łóżeczku niemowlęcym powinno być jak najmniej rzeczy.

 

Czy noworodek może spać na boku?

Wielu rodziców zastanawia się, czy niemowlę może spać na boku. Wielu układa swoje maluszki do spania na boku, przy każdej drzemce zmieniając stronę, na której śpi dziecko. To niestety nie jest w pełni bezpieczna ani odpowiednia pozycja dla noworodka. Układanie noworodka na boku wiążę się z ryzykiem, że podczas snu maluch bezwiednie przekręci się na brzuszek, nie będzie potrafił jeszcze przekręcić głowy, żeby nabrać powietrza i może się udusić.

Ale są wyjątkowe sytuacje i okoliczności, w których noworodek może spać na boku. Przede wszystkim rodzice maluchów, które mają refluks żołądkowy i dużo ulewają zastanawiają się czy niemowlę może spać na boku, żeby uniknąć zadławienia się podczas snu. I w takich przypadkach rzeczywiście jest to wskazane. Koniecznie musi jednak czuwać wtedy w pobliżu rodzic malucha i sprawdzać, czy przypadkiem nie przekręcił się na brzuch.

 

A może na plecach?

Pozycja na plecach jest polecana dla noworodków również ze względu na to, że długotrwałe leżenie na boku może powodować problemy z bioderkami u dziecka - w pozycji na boku bioderko, które jest na dole przez kilka godzin leży uciśnięte. Na pytanie jak układać noworodka do snu, najprostsza i najbardziej uniwersalna porada brzmi - na plecach

 

Pozycja na brzuszku

Młodzi rodzice, którzy dopiero uczą się jak układać niemowlę do snu pytają, czy noworodek może spać na brzuszku. O ile w ciągu dnia możemy śmiało zmuszać maluszka do odrobiny wysiłku i ćwiczenia mięśni kładąc go na brzuszku - nawet od pierwszych dni życia. O tyle nie jest to bezpieczna pozycja do spania. Dlaczego? Spanie na brzuszku może prowadzić do Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej. Lekarza wprawdzie nadal badają przyczyny śmierci noworodków podczas snu, ale spanie na brzuszku wymieniane jest jako jeden z czynników zwiększających ryzyko. Maluch w pozycji na brzuchu ma uciśniętą przeponę, co utrudnia mu swobodne oddychanie. Poza tym może przycisnąć nosek i buzię do materaca i nie mieć już siły przekręcić główki na bok a to może doprowadzić do niedotlenienia. Lekarze zdecydowanie odradzają spanie maluszka w pozycji na brzuszku bez nadzoru rodzica.

 

Jak powinien spać noworodek

Jeśli chcesz, żeby Twój maluszek spał wygodnie, bezpiecznie i zdrowo, to najprostsza zasada jak układać noworodka do snu w łóżeczku to: na plecach, na twardym materacu i bez poduszki. Nie układajmy też bezpośrednio przy główce malucha kocyków, poduszek i miękkich przedmiotów. Stosując się do tych prostych zasad młodzi rodzice mogą być spokojni o to, że maluch śpi bezpiecznie. Pamiętajmy jednak o tym, żeby zaglądać do śpiącego noworodka, obserwując czy maluszek spokojnie śpi.

 

Noworodek nie chce spać na plecach

Wiemy dobrze, że spanie na plecach jest bezpieczne dla dziecka i rekomendowane przez lekarzy. Ale co zrobić, jeśli nasz maluszek wyjątkowo nie lubi zasypiać w tej pozycji. Położony na brzuszku zasypia w mig czy szybko wycisza się i usypia w pozycji na boku, ale za nic nie chce spać na plecach - kręci się, rozkopuje, płacze. Na to też jest sposób! Maluchy mają swoje preferencje i to zupełnie normalne, że niektóre noworodki nie przepadają za zasypianiem w pozycji na plecach. Jak układać noworodka do snu w takim przypadku? Pozwól swojemu maluszkowi usnąć tak jak lubi, jak mu najwygodniej. Czuwaj nad nim a gdy zaśnie delikatnie przełóż go na plecki. Wtedy bez problemu powinno się udać. Stosuj taką metodę przy każdej drzemce i nocnym spanie. Może z czasem okaże się, że maluszek polubi spanie na pleckach i spokojnie zaśnie w tej pozycji.