Ile śpi noworodek? - długość snu niemowląt

Ile śpi noworodek? - długość snu niemowląt

Ile śpi noworodek? - długość snu niemowląt  

Kiedy wreszcie maluch prześpi całą noc - to pytanie zadają sobie świeżo upieczeni rodzice po tygodniach nieprzespanych nocy. Niestety nie ma na to prostej odpowiedzi, bo to ile śpi noworodek zaraz po porodzie to nie prosty algorytm - każdy niemowlak, tak jak każdy dorosły jest inny i ma własne potrzeby. Najważniejsze jednak, żeby maluch przesypiał tyle godzin, ile potrzebuje jego organizm do prawidłowego rozwoju.

Ile może spać noworodek po porodzie?

Zanim maluszek przyjdzie na świat wydaje nam się, że przez pierwsze tygodnie będzie tylko jadł i spał a my będziemy patrzeć przy łóżeczku jak słodko wygląda. I teoretycznie, nowonarodzony maluszek przesypia zdecydowaną większość doby - nawet do 20 godzin! Ten czas przerywany jest tylko na przewijanie, karmienie, kąpanie i krótkie aktywności maluszka. To, ile śpi dwutygodniowy noworodek zależy od tego, ile czasu pochłaniają nam czynności pielęgnacyjne i jedzenie, ale żeby odpowiednio się rozwijał potrzebuje od 16 do 20 godzin snu na dobę.

Ile noworodek może spać bez jedzenia?

Niektóre noworodki to prawdziwe śpiochy i ciężko je dobudzić nawet na jedzenie. Zwłaszcza dzieci z niską wagą urodzeniową i wcześniaki - mają mniej sił i potrzebują jeszcze więcej snu. Głośnym płaczem nie będą sygnalizowały, że są głodne, bo przesypiają kolejne karmienia. W takich sytuacjach to rodzice muszą pamiętać, żeby zbudzić maluszka na jedzenie. To bardzo ważne, żeby noworodki regularnie dostawały pokarm i z każdym tygodniem przybierały na wadzę. Czasem maluszek śpi tak mocno, że trudno go wybudzić a jeszcze trudniej zmusić do wysiłku, jakim jest jedzenie, ale to konieczne, żeby prawidłowo się rozwijał. Noworodki powinny jeść co najmniej 10 razy na dobę, czyli co 3-4 godziny przez całą dobę. Więc choć dobrze nam z tym, że maluch chce przespać całą noc, to musimy nastawić budzik i regularnie go karmić.

Orientacyjny czas snu niemowlaków

Maluch rośnie szybko i z czasem zmieniają się jego potrzeby - nie chce już przesypiać całej doby, woli trochę się porozglądać i poobserwować świat. Zauważa twarze najbliższych, pierwsze kształty i kolory, potrzebuje pierwszych aktywności. A co za tym idzie, coraz mniej snu. Nie przyzwyczajaj się do tego, ile śpi 2 tygodniowy noworodek, bo to za chwilę się zmieni. Nie zdziw się więc, że po 6. Tygodniach twój maluszek nie będzie już całymi godzinami drzemał. W kolejnych miesiącach, skraca się czas snu niemowlaka a wydłuża czas jego aktywności. Zobacz, ile śpi niemowlę: 

- 6 tygodni: maluch śpi 15-16 godzin na dobę

- 4 - 6 miesięcy: niemowlak przesypia od 9 do 12 godzin z 2 drzemkami

- 9 -12 miesięcy: dziecko śpi 11-12 godzin i ma jeszcze 2 drzemkami

- 1 rok: maluch przesypia nadal 10-11 godzin z 2 dodatkowymi drzemkami

Fazy snu u dziecka

Choć noworodki przesypiają większość doby to ich sen wygląda zupełnie inaczej niż nas, dorosłych. Tak samo dzieli się na fazę REM (sen płytki) i NREM (sen głęboki). Ale o ile u dorosłych sen głęboki trwa aż 1,5 godziny i kilka razy w nocy przeplata się z kilkunastominutową fazą snu płytkiego, to noworodki i niemowlaki aż 80 proc. Czasu przesypiają w fazie snu płytkiego! Dlaczego? Bo to wtedy ich mózg najintensywniej się rozwija. Podcza fazy REM maluszek może ruszać gałkami ocznymi, kręcić się w łóżeczku a nawet pojękiwać czy nagle, krótko płakać. To zupełnie normalne - układ nerwowy w pierwszych tygodniach po narodzeniu jest jeszcze niedojrzały i maluch może przebudzać się wiele razy podczas snu.

Z czasem te proporcje się zmieniają i maluszek uczy się przesypiać całą noc.

Noworodek ile śpi?

Czasem wydaje nam się, że nasz maluch nie potrafi porządnie zasnąć tylko ciągle ucina sobie krótkie drzemki. To też zupełnie normalne i zależy od dziecka. Niektóre maluchy zapadają w sen tylko na kilkadziesiąt minut, szybko się rozbudzając się i tak wiele razy na dobę. Inne mają kilka drzemek, ale trwają one po kilka godzin. Musimy przyjąć, że nasz maluch już tak ma i czekać aż z czasem jego jego rytm dnia będzie się stabilizował. Warto od pierwszych dni w domu starać się opracować stały rytm dnia - jedzenie, kąpanie i spanie, żeby maluch szybko do niego przywykł i zaczął odróżniać dzienne drzemki od nocnego spania.

Jak otulić noworodka do snu

Pamiętajmy, że noworodek dopiero uczy się rytmu dnia na naszym świecie i zajmie mu to trochę czasu. W brzuszku mamy doba mijała zupełnie inaczej. Kiedy kobieta w ciągu dnia jest aktywna, maluszek porusza się w brzuchu i ukołysany ruchem najczęściej spokojnie zasypia. A jak przyszła mama kładzie się spać, maleństwo zaczyna swoją aktywność i zabawę.

Po urodzeniu wszystko się zmienia - zamiast ciepłego, przytulnego brzuszka i kołysania jest łóżeczko i kocyk. Wszystko jest nowe i inne. Potrzeba czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego miejsca, nowych zapachów, głosów i rytuałów. Każdemu maluchowi potrzeba też dużo bliskości i miłości rodziców, żeby szybciej oswoić się z naszym światem.

Ważne jest, żeby przez pierwsze tygodnie życia zapewnić dziecku warunki jak najbardziej podobne do tych z brzuszka mamy. To pomoże mu łatwiej zaadaptować się w nowym świecie. Maluch miał w brzuszku ciepło i dość ciasno, dlatego warto otulać maluszka rożkiem czy otulaczem - czuje się wtedy bezpiecznie i rzadziej przebudza się podczas spania.

Maluchy uwielbiają też zasypiać przy szumie, bo podobne hałasy słyszały w brzuszku mamy. Z pomocą przychodzą tu szumiące misie Szumisie. To misie z szumiącym sercem, które emituje 5 rodzajów szumu. Misie są atestowane i bezpieczne od pierwszego dnia życia dziecka. Szumy wyciszają maluszka, uspokajają i pomagają szybciej zasnąć.