Czkawka u noworodka - jak mu pomóc?

Czkawka u noworodka - jak mu pomóc?

Czkawka u noworodka - jak mu pomóc?

Przyczyny czkawki u niemowląt

Nowonarodzony maluszek ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy, jego organy wewnętrzne ciągle się kształtują i rozwijają. Dlatego czkawka u noworodka może pojawiać się częściej niż u dorosłego człowieka. To zupełnie normalne i nie jest powodem do niepokoju. Czkawka to po prostu mimowolne skurcze przepony, pojawiające się co kilka czy kilkanaście sekund. Maluszki miewają czkawkę już w brzuchu mamy i łatwo zauważyć ten moment, bo czujemy wtedy lekkie uderzenia pojawiające się rytmicznie. Po urodzeniu jest podobnie - noworodka też może męczyć czkawka

 Choć czkawka u noworodka po karmieniu to nic niepokojącego, to częsta czkawka u niemowlaka czy taka, która długo nie ustępuje, może być dla maluszka męcząca. Czasami dziecku doskwiera tak bardzo, że zaczyna sobie marudzić czy płakać. Nie może się uspokoić, wyciszyć czy zasnąć po co chwilę wybudza go czkawka. Staje się marudny i popłakuje.

Na szczęście są sprawdzone sposoby na czkawkę u noworodka i można się jej dość prosto pozbyć.

 

Kiedy pojawia się czkawka u noworodka?

Najczęściej czkawka w niemowlaka pojawia się po jedzeniu. Czkawka u noworodka po jedzeniu to skutek tego, że maluszek podczas karmienia, razem z mlekiem, nałykał się powietrza. Dlaczego? Być może niemowlak nie opanował jeszcze do końca prawidłowej techniki ssania piersią.

 

Czkawka u noworodka po jedzeniu co zrobić?

Skontroluj z położną środowiskową, czy na pewno dobrze przykładasz maluszka do piersi i czy odpowiednio ją chwyta i ssie. Noworodek powinien zasysać całą brodawkę mamy - wtedy je prawidłowo i efektywnie. Zdarza się jednak, że maluch łyka mleko zbyt łapczywie i problem zniknie. Może to kwestia zmiany pozycji karmienia. W takim przypadku można spróbować pozycji brzuch do brzucha - czyli połóż dziecko na swoim brzuchu tak, żeby ono też leżało na brzuszku. To powinno pomóc maluszkowi jeść spokojniej.

A jeśli noworodek karmiony jest butelką i dostaje czkawki to prawdopodobnie smoczek ma zbyt szybki przepływ, mleko leci za szybko i maluch musi je łapczywie łykać. Wtedy łyka też zbyt dużo powietrza i za chwilę pojawia się czkawka.  Warto w takiej sytuacji spróbować zamienić smoczek na inny, taki o wolniejszym przepływie.

Czkawka u noworodka po karmieniu zdarza się najczęściej, ale są też inne przyczyny występowania częstej czkawki u noworodka - to także zbyt łapczywe jedzenie pokarmu przez maluszka albo zapowietrzanie się. Zdarza się też, że maluchowi zrobiło się zimno i na nagłą zmianę temperatury zareagował czkawkę. Wystarczy wtedy ciepło otulić go kocykiem i jak się ogrzeje, czkawka zniknie.

 

Co na czkawkę u noworodka?

Częsta czkawka u noworodka nie wymaga specjalnych czynności i najczęściej po kilku minutach sama przechodzi. Co najważniejsze, nie jest dla dziecka ani niebezpieczna ani bolesna. Czasami to rodzic bardziej martwi się, że maluchowi to doskwiera niż samo dziecko odczuwa czkawkę. Ale jeśli maluch męczy się i czkawka wyraźnie mu przeszkadza, jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak poradzić sobie z czkawką u noworodka.

 

Czkawka u noworodka jaka pozycja

Pierwszym sposobem, od którego można zacząć walkę z czkawką jest spionizowanie maluszka. Weź malucha na ręce i przytrzymaj pionowo przez kilka minut. To pomoże usunąć powietrze, którego nałykał się maluch podczas karmienia i czkawka u niemowlaka szybko minie.

Jeśli to nie pomoże to co na czkawkę u noworodka? Drugim sposobem jest podkarmienie malucha. Tak jak dorosły człowiek męczący się z czkawką chwyta za szklankę wody, tak samo nawet niewiele mleka może pomóc maluchowi uporać się z czkawką. Spróbuj przyłożyć malucha na chwilę do piersi lub podaj mu niewielką porcję mleka modyfikowanego z butelki. Przypilnuj tylko, żeby maluch jadł spokojnie a nie łapczywie, żeby znów nie nałykał się powietrza. To powinno wystarczyć.

Jeśli maluch karmiony mlekiem modyfikowanym dostaje czkawki po każdym karmieniu, to warto zmienić smoczek od butelki na taki z mniejszą dziurką lub poszukać innego modelu butelki. Warto znaleźć taki, który w pełni podpasuje maluszkowi, żeby nie męczył się z czkawką po każdym jedzeniu.

 Na czkawkę u niemowlaka sprawdza się także smoczek, ale tylko u maluszków, które na codzień go używają. Podaj dziecku smoczek a jak kilka razy go zassie, może się okazać, że już po czkawce.

 

Kiedy czkawka u noworodka powinna niepokoić?

Czkawka u noworodka to zupełnie naturalna sytuacja. Nie jest powodem do niepokoju, nie jest zagrożeniem dla dziecka ani go nie boli. Są jednak sytuacje, w których czkawka może być sygnałem, że jest poważniejszy problem. Kiedy czkawka u niemowlaka jest wyjątkowo uporczywa i pojawia się bardzo często, warto skonsultować się z lekarzem. Nie oznacza to jeszcze, że dzieje się coś złego, ale może być sygnałem, że maluch na przykład ma problem z refluksem. W takich przypadkach wizyta u lekarza na pewno nie zaszkodzi a rodzice będą spokojniejsi, że maluch nie wymaga pomocy.