Ciemieniucha u niemowlaka - objawy, leczenie

Ciemieniucha u niemowlaka - objawy, leczenie

Ciemieniucha u niemowlaka - objawy, leczenie

Na główce u Twojego maluszka pojawiły się żółtawe łuski? Nie martw się - to absolutnie nie jest nic groźnego! To ciemieniucha - bardzo powszechna przypadłość u noworodków i niemowlaków. Ciemieniucha co to dokładnie? Ciemieniucha jak wygląda? Jak pozbyć się ciemieniuchy? Podpowiemy na naszym blogu.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to nic strasznego i absolutnie nie jest to objaw nieodpowiedniej pielęgnacji maluszka! To normalna i bardzo powszechna przypadłość wieku niemowlęcego. Ciemieniucha u noworodka powstaje poprzez nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe dziecka. Łój wydostaje się na skórę i zasycha tworząc na niej żółtawe łuski, plamki a nawet większą skorupkę. Ciemieniucha na głowie to zdecydowanie najczęstsza postać ciemieniuchy u niemowlaków. Ale ciemieniucha na czole czy ciemieniucha na twarzy to dalej ta sama przypadłość tylko jej rozleglejsza postać. Tu również nie ma powodu do niepokoju, ale należy obserwować maluszka pod kątem alergii.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że częściej tendencje do powstawania ciemieniuchy mają dzieci urodzone wiosną lub latem. A to dlatego, że gruczoły łojowe pracują wtedy najintensywniej. Są jeszcze niedojrzałe i wytwarzają zbyt dużo łoju za bardzo nawilżając delikatną skórę noworodka.

Co najważniejsze, ciemieniucha nie jest groźna ani zaraźliwa, nie jest też skutkiem nieodpowiedniej higieny.

Ciemieniucha u noworodka - pierwsze objawy

Już kilka dni po urodzeniu na jego główce mogą pojawić się żółte łuski. U niektórych maluszków łuski wychodzą później - kilka tygodni po porodzie. Zdarzają się też maluchy, u których plamki ciemieniuchy zauważyć można nawet w drugim czy trzecim roku życia.

Początkowo żółte łuski pojawiają się miejscowo, ale z czasem mogą zająć całą owłosioną część główki malucha. Choć ciemieniucha na głowie dziecka wygląda mało estetycznie, to nie trzeba się martwić o jego samopoczucie - maluszek nie odczuwa przy niej żadnych dolegliwości, nic go nie boli, nie swędzi ani nie piecze.

Jak wygląda ciemieniucha?

Łojotokowe żółte łuski mogą rozszerzać się poza owłosiony obręb główki dziecka. Ciemieniucha na twarzy, ciemieniucha na czole czy ciemieniucha na uszach to też miejsca, w których mogą pojawić się żółte łuski. To również prawdopodobnie nic groźnego, ale warto skonsultować się z pediatrą, bo takie rozszerzone obszary ciemieniuchy mogą być objawem alergii lub łuszczycy.

Ciemieniucha pierwsze objawy - żółtawe łuski na owłosionej części główki dziecka, z czasem pokrywają jej coraz większą część, z czasem może przybrać postać żółtej skorupki na główce.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Wiemy już, że ciemieniucha to nic groźnego, ale to nie oznacza, że nie trzeba nic z nią robić. Łuski  zatykają skórę i utrudniają jej oddychanie, dlatego warto jak najszybciej zwalczyć ciemieniuchę na głowie maluszka. Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Jest kilka sprawdzonych sposobów jak poradzić sobie z ciemieniuchą u noworodka.

 

Ciemieniucha leczenie

Jeśli zmiany skórne są niewielkie wystarczy tylko myć codziennie główkę dziecka delikatnym szamponem i zmiękczonem wodą łuski wyczesać delikatnie miękką szczotką. Nigdy nie wyczesujemy ciemieniuchy „na sucho”! Zdrapywanie suchych łusek z główki dziecka grzebieniem może podrażnić delikatną skórę maluszka i doprowadzić do infekcji grzybicznej.

Na bardziej rozległą ciemieniuchę u noworodka można zastosować kilka domowych sposobów. Najważniejsze, żeby do tematu pozbycia się ciemieniuchy na głowie dziecka podejść konsekwentnie i domowe sposoby stosować regularnie. Co pomoże na ciemieniuchę u niemowlaka?

Oliwa z oliwek - nie tylko nawilża skórę malucha, ale też chroni ją przed infekcjami, dzięki zawartości witaminy E. Żeby zwlaczyć problem ciemieniuchy u noworodka nałóż na główkę dziecka kilka łyżeczek oliwy i delikatnie rozmasuj. Zostaw na głowie maluszka na kilka godzin, nawet na całą no i spłucz delikatnym szamponem. Wyczesz potem odczepiające się łuski miękką szczotką. Ta metoda stosowana konsekwentnie skutecznie pomaga w walce z ciemieniuchą.

Wazelina - wazelina dobrze nawilża skórę i pomaga w usuwaniu martwego naskórka. Można nanieść ją na zmiany skórne na główce malucha, zostawić na kilka godzin lub na noc i zmyć szamponem dla dzieci.

Oliwka dziecięca - oliwka dla dzieci też świetnie sprawdzi się do walki z niewielkimi zmianami na skórze malucha. Około 15 minut przed wieczorną kąpielą, ciemieniuchę na głowie dziecka wystarczy polać oliwką i delikatnie natrzeć. Potem zmyć szamponem podczas kąpania i delikatnie wyczesać złuszczoną skórę.

Olej kokosowy - działa bardzo podobnie jak oliwka a dodatkowo ma właściowości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Olejek należy rozetrzeć w dłoniach i delikatnie wmasować w skórę głowy dziecka. Po około 20 minutach zetrzeć łuszczącą się skórę malucha a po kolejnych 20 minutach umyć główkę malucha delikatnym szamponem zmywając resztki olejku. Przed zastosowaniem oleju kokosowego na ciemieniuchę należy sprawdzić na niewielkim fragmencie ciała dziecka, czy nie ma ono reakcji alergicznej na olejek.

Mleko matki - to najzdrowsze co można dać maluszkowi - okazuje się, że nie tylko po to, żeby rósł zdrowo. Mleko matki działa też kojąco na skórę dziecka, więc można nałożyć je na zajętą ciemieniuchą skórę dziecka.

Mąka ziemniaczana - to domowy sposób naszych babć. Posypujemy mąką główkę maluszka, odczekujemy kilka minut i wyczesujemy delikatnie łuski a następnie myjemy główkę malucha, Zamiast nawilżyć łuski, mąka wysusza łój nagromadzony na skórze dziecka.

To wszystko domowe sposoby na to jak pozbyć się ciemieniuchy. W sklepach i aptekach dostępnych jest też wiele specjalistycznych płynów i szamponów przeznaczonych do walki z ciemieniuchą u noworodków.

 

Jeśli mimo konsekwentnych starać po około dwóch tygodniach ciemieniucha nie znika, warto udać się z maluszkiem na kontrolę do lekarza pediatry.

 

Ciemieniucha - jak zapobiegać?

Ciemieniucha to zupełnie naturalna przypadłość maluszków, silnie związana z pracą gruczołów łojowych. Jedyne, co możemy zrobić to zadbać o to, żeby skóra głowy maluszka nie przegrzewała się i nie pociła. Zdejmuj czapeczkę maluchowi, kiedy jest w domu czy w zamkniętych pomieszczeniach, nie zakładaj czapeczki na czas drzemki i nocnego spania. Zadbaj też o to, żeby czapki, które nosi maluszek uszyte były z przewiewnych, oddychających materiałów.

 

Warto też nawilżać główkę noworodka przed kąpielą, żeby likwidować pierwsze fragmenty pojawiających się łusek ciemieniuchy i nie dopuścić do jej rozszerzania się na główce maluszka.