Do jakiego wieku Szumiś sprawdza się przy zasypianiu?

Jesteście rodzicami i wiecie już, że Wasze Maleństwo wycisza się, zasypia i spokojnie śpi w towarzystwie kojącego szumu ukochanego Szumisia. Jednak dzieci rosną bardzo szybko i z wielu rzeczy momentalnie wyrastają. Jak to jest z białym i różowym szumem? Jak długo należy go stosować u dziecka?

 

Czwarty trymestr

Istnieje teoria, że człowiek rodzi się o 3 miesiące za wcześnie w stosunku do swoich realnych potrzeb rozwojowych. Jednak wielkość dziecka w 40. tygodniu ciąży, a także jego wymagania metaboliczne generują potrzebę zmiany środowiska życia na świat zewnętrzny.

Według Harveya Karpa, światowej sławy pediatry i eksperta w dziedzinie rozwoju dziecka, noworodek nie jest gotowy na radzenie sobie ze wszystkimi bodźcami świata zewnętrznego od momentu narodzin. Potrzebuje czasu, by się zaadaptować i trwa to minimum 3 miesiące, stąd mowa o tzw. czwartym trymestrze.

Przez pierwsze trzy miesiące szumiący miś ukoi wiele niepokojów maluszka i będzie stanowić ważny element opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Karp w swojej teorii „5 S” mówi o pięciu filarach uspokajania i usypiania maleńkich dzieci. Są to: 1. Otulanie, 2. Stabilizowanie pozycji, 3. Szumienie 4. Kołysanie, 5. Ssanie.

 

Pierwszy rok
Do jakiego wieku Szumiś sprawdza się przy zasypianiu?
Szumiś sprawdzi się też przy starszakach.

Nie jest jednak tak, że wraz z nastaniem czwartego miesiąca życia maluszka, możemy o nim powiedzieć, że jest dojrzały i gotowy do stawienia czoła światu;) Dojrzewanie układu nerwowego, pokarmowego, układu krążenia dopiero się rozpoczyna, zaś ogromną rolę odgrywa w nim fizyczna bliskość opiekuna, zapewnianie dziecku poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiednia ilość snu.

Dlatego też naturalne jest, że metoda „5S”, a w tym szumienie, może być kontynuowana również u niemowląt, które ukończyły już 3. miesiąc życia.

 

Kojące wsparcie

Przy natłoku niezrozumiałych bodźców ze świata zewnętrznego, maleństwo czuje się przestraszone i zagubione. Bliskość Mamy oraz pozostałych opiekunów pozwala mu na spokojny rozwój i adaptowanie się do bodźców zewnętrznych.

Biały i różowy szumDo jakiego wieku Szumiś sprawdza się przy zasypianiu?, a także odgłos bicia serca czy szum fal, to dźwięki generowane przez serduszka naszych Szumisiów. Dla noworodków często będzie to jedyny odgłos, umożliwiający spokojne zasypianie.

Jednak starsze dzieci również potrzebują wyciszenia i odcięcia nadmiaru bodźców. Biały i różowy szum działają uspokajająco na ludzi w każdym wieku. Nie zdziwcie się zatem, jeśli Wasz dzielny przedszkolak chętnie sięgnie po ukochanego Szumisia po intensywnym dniu spędzonym na zabawie 🙂

Szumiś to zatem przyjaciel na wiele lat ❤

Foto: https://www.instagram.com/leo.myworld/

Designed by Visuala.pl logo Visuala Lab